LEVICE. Verejné osvetlenie v meste a mestských častiach je zapnuté v prieme desať hodín denne. Výmenou približne tretiny lámp za úspornejšie LED svetlá by mesto dosiahlo úsporu až 70 percent.
V súčasnosti kompletizuje projekt. Ak ho ministerstvo odsúhlasí, obnova osvetlenia by mala byť hotová ešte tento rok.
Vymeniť chcú približne tretinu
Päť percent dá samospráva, zvyšných až 95 percent má byť nenávratným finančným príspevkom od štátu. S takouto ponukou prišlo ministerstvo hospodárstva. Samosprávy môžu za výhodných podmienok vymeniť zastarané a energeticky náročné verejné osvetlenie.
Príležitosť chce využiť aj mesto Levice. „V prípade úspešnosti projektu plánujeme vymeniť 653 svietidiel verejného osvetlenia v časti Cigánka, Nová osada a v mestských častiach Hoša, Malý Kiar, Čankov a Kalinčiakovo,“ hovorí Rastislav Juhár, prednosta Mestského úradu v Leviciach.
Podľa jeho slov vybrali lokality, kde je verejné osvetlenie najzastaranejšie. Do projektu sú zahrnuté štyri mestské časti, kde v noci svietia 40-ročné lampy, ďalej časti Cigánka od Bernolákovej po Pivničnú ulicu a Nová osada od Ul. kpt. Nálepku po Mochovskú ulicu.
V týchto lokalitách budú vymenené okrem starých osvetľovacích telies za LED svetlá aj kovové ramená, ktorými si upevnené na betónové stĺpy, a tiež rozvodné skrine. Kabeláž ostane pôvodná.
Predpokladané celkové náklady projektu sú 342-tisíc eur, z toho levická samospráva by znášala 17-tisíc eur.
V súčasnosti už mesto finišuje s projektom. Zasielať ho chce najneskôr do konca prázdnin.
Pre časť Cigánka sa už v minulosti uchádzalo o peniaze, nebolo vtedy úspešné. „Tieto skúsenosti a aj skúsenosti z iných obcí, kde boli úspešní a získali financie, chceme teraz zužitkovať,“ hovorí prednosta úradu.
Z ušetrených vymenia ďalšie
Na osvetlenie mesta a jeho častí minie samospráva ročne približne 250-tisíc eur. Zahrnutá je v tom údržba a elektrická energia.
Systém pozostáva z vyše 2-tisíc svietidiel. V tejto prvej etape plánujú vymeniť približne tretinu z nich. Úspora na energiách po výmene je podľa svetelno-technickej štúdie odhadovaná až na 70 percent. „Ušetriť tak môžeme desiatky tisíc eur, ktoré následne môžeme použiť na výmenu ďalších svietidiel,“ približuje plány R. Juhár.
Zapínanie a vypínanie osvetlenia je automatické. „Spínače pracujú na výpočte času súmraku a brieždenia počas celého roka pre každý deň v roku,“ približuje Tibor Botka, referent pre verejné osvetlenie. Spínače sú osadené vo všetkých odberných miestach na území mesta a v mestských častiach a spínajú rovnako – teda všade sa svieti rovnako dlho. Svietivosť verejného osvetlenia za rok je 3650 hodín, čo je priemerne desať hodín na deň.