LEVICE. Jedným z dôvodov, prečo sa samospráva usilovala o udelenie tohto označenia pre 80-ročnú budovu, je väčšia šanca získať financie na jej rekonštrukciu.
Ak by sa to podarilo, bývalá škola by mohla slúžiť ako zázemie pre susednú synagógu, ktorá sa využíva na spoločenské podujatia, ale tiež ako ďalší priestor pre kultúru.
Budova susedí so synagógou. FOTO: (JN)
Zmenil sa vlastník
Do vlastníctva mesta sa bývalá židovská škola dostala vlani zo súkromného vlastníctva. Objekt sa nachádza na Holubyho ulici za synagógou, ktorej vlastníkom sa pred rokmi stalo mesto a v roku 2012 ju zrekonštruovalo z eurofondov.
Viacposchodový objekt bývalej židovskej školy s dvorom je v zachovanom stave. Napriek tomu potrebuje obnovu. „Mesto Levice malo v minulosti snahu zrekonštruovať židovskú školu prostredníctvom grantov, čo však stroskotalo na podmienke, že nie je kultúrnou pamiatkou a tiež faktom, že do minulého roku bola budova ešte v súkromnom vlastníctve,“ vysvetľuje Adriana Macáková, hovorkyňa Mestského úradu v Leviciach.
Po zmene vlastníctva zaslala radnica vlani v decembri Krajskému Pamiatkovému úradu Nitra návrh o zaradenie školy do zoznamu Národných kultúrnych pamiatok. O veci rozhodoval Pamiatkový úrad SR, ktorý v auguste mestu zaslal list s rozhodnutie o vyhlásení školy na Holubyho ulici číslo 1 v Leviciach za národnú kultúrnu pamiatku.
História objektu
Budova je dielom architekta Jacquesa Oblatta a je príkladom vyspelej funkcionalistickej architektúry na Slovensku. Objekt sa zachoval sa vo vysokej miere v pôvodom architektonickom, dispozičnom a umelecko-remeselníckom riešení.
Ako hovorí A. Macáková, budova židovskej školy bola postavená v roku 1934, no židovská komunita si školu dlho neužila. V roku 1944 sa stala súčasťou židovského geta, po roku 1945 v nej sídlila učňovská škola, od roku 1949 Druhá osemročná stredná škola, a po od roku 1967 využívala priestory stredná ekonomická škola.
Vlastník plánuje objekt obnoviť. „Hlavným cieľom rekonštrukcie budovy je zriadenie zázemia pre synagógu, ako sú napr. šatne. Okrem toho by mal objekt plniť aj funkciu kultúrno-spoločenského centra s priestormi pre galériu,“ opisuje hovorkyňa možné využitie niekdajšej školy.
Na objekt je spracovaná štúdia, finančné náklady vyplynú až z projektovej dokumentácie.
Budova je v relatívne dobrom technickom stave, objekt sa zachoval vo veľkej miere v originálnom dispozičnom, architektonickom a umeleckom riešení. Keďže je to už teraz kultúrna pamiatka, pri rekonštrukcii sa bude postupovať pod dohľadom pamiatkového úradu.
„Výzvy sledujeme, v prípade vyhlásenia vhodnej výzvy na kultúrne pamiatky však budú stanovené priority, keďže máme v meste viac „kandidátov" na rekonštrukciu,“ dodala.
Vľavo je synagóga, vpravo bývalá škola. FOTO: (JN)