LEVICE. Hoci je cvičenie počas tehotenstva čoraz populárnejšie, zostáva aj naďalej netypické stretnúť budúcu mamičku v jeho pokročilejšom štádiu vo fitness centre.
O tomto vie svoje Levičanka Katarína Korbelová, mamička dvojmesačného Peťka.
Aké sú jej skúsenosti? Čo tehotným radí tréner? A aký je názor lekára – pôrodníka?
Katarína Korbelová so svojím trénerom Matejom Olejárom.
Cvičili aj s bruškom
Katka začala cvičiť už pred tehotenstvom, spočiatku sama, no po nejakom čase požiadala o radu trénera. S cvičením prestala, keď sa dozvedela, že je v siedmom týždni tehotenstva. Pohyb jej ale chýbal, preto znova vyhľadala trénera. Tréningy naplánovali trikrát do týždňa. „Jeden deň som cvičila hornú polovicu tela, druhý deň som mala cviky zamerané zase na dolnú časť tela, no a tretí deň som praktizovala typické tehotenské cvičenia. Nebolo to namáhavé,“ opisuje.
Keď už jej začalo rásť bruško, mnohí sa čudovali, že cvičí aj v tomto stave. „Niektorí vraveli, že to nie je dobré. Našli sa aj takí, ktorí ma chválili, no stále tam bol ten nechápavý pohľad. Ja som v tom však nevidela žiaden problém. Tehotenstvo nie je choroba,“ pokračuje ďalej.
Poradila sa aj so svojou lekárkou, zakázané mala behanie, dupanie, jednoducho otrasové cvičenia.
Katka počas tehotenstva nedržala žiadnu špeciálnu diétu. „Nevyhýbala som sa ničomu, všetko som jedla ale s mierou,“ podotýka. Celkovo pribrala tabuľkových 12 kíl. „Podľa doktorky to bolo zdravé, po pôrode mi zostali oproti mojej pôvodnej váhe iba štyri kilá navyše,“ spomína.
Do fitness centra prestala chodiť po skončení ôsmeho mesiaca tehotenstva, pohybu sa ale nevyhýbala. Každý deň prešla cestu zo sídliska Vinohrady alebo späť pešo.
Katka je prvorodička, tehotenstvo považuje za nádherné obdobie, nemala žiadne zdravotné problémy, rovnako tak opisuje aj pôrod bez komplikácií. „Zdravotne som v poriadku ja, aj bábätko. Ešte necvičím, no už teraz sa cítim, že by som mohla,“ zakončuje.
Cvičenie treba naplánovať
Dohľad nad Katkiným tréningom počas tehotenstva prebral Matej Olejár, tréner a odborný poradca na zdravú výživu. Vo svojej profesii sa stretol už s viacerými ženami, ktoré otehotneli. Podľa jeho slov niektoré prestali cvičiť okamžite, iné postupne. „Boli aj také, ktoré si dali pauzu počas prvých „kritických“ troch mesiacov, a potom sa vrátili. Myslím si, že toto rozhodnutie bolo unáhlené a ovplyvnené poverami či svojim okolím,“ hovorí.
Do konca to dotiahla zatiaľ iba Katka. Jej tréner Matej považuje za prvoradé zabezpečiť zdravie matky a aj dieťaťa. Preto sa ani na jednom tréningu nevyhol otázke: „Môžeš to takto cvičiť, a je všetko v poriadku?“
Tréningy posudzuje individuálne. „Každý klient podpisuje úvodný dotazník, v ktorom vypĺňa svoj zdravotný stav a doterajšie zdravotné komplikácie. Potom si dopredu povieme, ako to bude v najbližších fázach vyzerať. Budúcu mamičku upozorním na pohyby, ktorým by sa mala vyhýbať ako pri cvičení, tak aj v bežnom živote,“ vysvetľuje tréner z Levíc.
Na základe svojich šesťročných praktických skúseností a porád so skúsenejšími kolegami tak vytvorí pre klientku najvhodnejší tréning. „Tehotenstvo je rozdelené do rôznych období a tomu sa tréning aj prispôsobuje. Ako? To je naše know-how,“ hovorí s úsmevom a prízvukuje, že s cvičením musí súhlasiť aj lekár.
Názor lekára
Katkinou ošetrujúcou lekárkou bola Klaudia Zuzčáková. „Pri rozhodovaní sa o aktívnom športovaní tehotnej je potrebné postupovať individuálne. Ženy s rizikovým tehotenstvom športovať nemôžu. Ak tehotná pred tehotenstvom vôbec nešportovala, v tehotenstve by určite nemala so športom začínať. Zdravá žena, ktorá športuje celý život, môže športovať aj v tehotenstve za podmienky, že jej tehotenstvo prebieha bez komplikácií,“ hovorí lekárka.
Upozorňuje ale, že je potrebné rozumne si vybrať, ktorý druh športu v tehotenstve áno, a ktorý nie, a taktiež znížiť intenzitu aj frekvenciu tréningov. „Nevhodné sú športy s vysokým rizikom úrazov. Pre tehotnú platí pravidlo, že šport by mal jej telo zaťažiť natoľko, aby bola počas športovania schopná aktívne komunikovať – rozprávať sa,“ približuje základný princíp.
Podľa jej slov pri pôrode je energetický výdaj ženy porovnateľný s energetickým výdajom, ktorý podá počas jednej pracovnej zmeny muž pracujúci v bani. „Fyzická kondícia tehotnej ženy je teda pri pôrode určite dôležitá. Rovnako dôležitá je aj psychická príprava na pôrod. V mnohých prípadoch aj dôležitejšia než fyzická príprava,“ myslí si lekárka. Zo skúseností hovorí, že ak tehotnú ženu ovládne strach z neznámeho, potom pri pôrode nespolupracuje: „Pretože človek, ktorý sa bojí, nepočuje, nevníma okolie, a vtedy sú aj tie najtrénovanejšie svaly zbytočné.“