LEVICE. Minulý rok pracovalo v materských školách na celom Slovensku iba 36 mužov. V Leviciach takáto rarita nie je.
Na základných a stredných školách síce učiteľov majú, ich počet z roka na rok klesá.
Indiáni v školách
Ervín Szalma učí už štrnásty rok. V levickej základnej škole má tento školský rok indiánsku triedu so štyrmi kmeňmi. „Bavili ma dobrodružné knihy, mayovky, Vinnetou. Zobral som si z nich to dobré, napríklad vzťah k prírode,“ hovorí o zážitkovom učení, ktorým sa snaží zaujať svojich druhákov. Počas prázdnin zase chodí s deťmi do letných táborov. Ako hovorí, robí to, čo ho baví, učenie je jeho poslaním.
O tom, že chce byť učiteľom, vedel dopredu: „Mal som vzťah k deťom, preto som najskôr vyštudoval Strednú pedagogickú školu v Leviciach – učiteľstvo pre materské školy. Následne som vyštudoval pedagogickú fakultu,“ približuje a pridáva aj stručnú štatistiku: „Na strednej nás bolo z približne 70 žiakov šesť chalanov, na vysokej zo 116 študentov sme boli deviati. Mnohí to ale vzdali.“ Pomer sa nezmenil ani na jeho terajšom pracovisku: na prvom stupni má ešte jedného kolegu, na druhom sú ďalší štyria.
„Muži majú iný pohľad na výchovu. Ľahko si u detí získavajú prirodzenú autoritu,“ zostručňuje. Podľa neho si školské prostredie vyžaduje mužské vzory, ktoré v rozvedených rodinách často chýbajú. Na druhej stráne chápe bývalých kolegov, ktorí zo školstva odišli: „Môžem povedať, že môj plat je v čistom 540 eur.“ Ako hovorí, po skončení vyučovania ešte mnohí kolegovia hľadajú zárobkovú činnosť.
Chýba "tvrdá ruka"
Nízke platy mužov učiteľov, ktorí sú živiteľmi rodín, sú aj podľa bývalého učiteľa Martina Bátovského dôvodom, prečo sa školstvo feminizuje. Kým za prvej republiky boli ženy v školách skôr výnimkou, po desiatkach rokov sa pomer otočil. Podľa jeho slov „tvrdá ruka“ v školách chýba. Za katedrou stál 16 rokov. „Mama bola vychovávateľkou, jej brat zase učiteľom, čiastočne sme to mali v rodine,“ predostiera, čo ho pri výbere štúdia ovplyvnilo. Po skončení učil na prvom stupni: „Tie deti mužov učiteľov často aj potrebovali, niektorým sme suplovali aj otcov.“
Pod oddelenie školstva Mestského úradu v Leviciach, ktorého je Martin Bátovský vedúcim, patria materské aj základné školy v meste. „V materských školách nemáme žiadneho učiteľa, tiež v školských kluboch detí je 100 percent žien,“ hovorí.
„V základných školách sa nájdu, ale je ich veľmi málo. Prichádzajú aj mladí učitelia, ich nástupný plat je 520 eur v hrubom,“ približuje ďalej. Myslí si, že učiteľský plat je pre ženu primeraný, iné je to, ak ide ale o živiteľa rodiny. Buď si privyrábajú rôznymi brigádami, alebo zo školstva odídu.
Podľa jeho slov mladí pedagogické fakulty aj skončia, ale nejdú do učiteľskej praxe. Hovorí najmä o „jazykároch“ alebo tých, ktorí študujú odbory zamerané na počítače.