Panelák na Okružnej ulici v Leviciach. FOTO: (JN)
LEVICE. Obyvatelia štvorposchodového paneláka na Okružnej ulici sú zúfalí. Steny bytov majú poprerušované sieťou prasklín. Tie najväčšie museli vyplniť stavebnou penou. Trhliny sa objavujú aj na novej stierke. Stav sa rokmi zhoršuje, hovoria, že ich byty strácajú na hodnote. Na finančne nákladnú opravu celého paneláka nemajú vo fonde dostatok peňazí.
Správca už podnikol prvé kroky. Panely plánuje „zviazať“ lanami a zabrániť tak ďalšiemu sadaniu krajných častí domu, ktorý je postavený na nestabilných základoch. Ľuďom sa tento postup nepáči, zasahuje do ich vnútorných priestorov.
Popraskané múry. FOTO: (JN)
Sieť prasklín
Emília Gocníková býva v byte na vyvýšenom prízemí už vyše tridsať rokov. Ako hovorí, praskliny sa začali objavovať už v začiatkoch. Postupne popukali aj tapety nalepené na paneloch. Keď ich išli strhať a steny vystierkovať, ostali ešte viac prekvapení.
Pred ôsmimi rokmi vymurovali toaletu, steny sú dnes už aj tam popraskané. Majiteľka nevie, čo ďalej – či byt postupne rekonštruovať s tým, že všetko znova popraská, alebo počkať, kým sa odstráni príčina praskania stien. Podľa nej by bolo potrebné spevniť základy injektážou.
Byt s „pavučinami“ v múroch má aj suseda o dve poschodia vyššie. „Tu sa to oddeľuje,“ ukazuje roh v obývačke Edita Sebelédyová a pridáva ďalšiu nepríjemnosť: „V noci to puká, ako keby betónové panely pracovali.“
Postupne ukazuje všetky miestnosti 4-izbového bytu. Ani jedna nemá steny v poriadku.
„Naše byty strácajú na hodnote, sú nepredajné,“ zhodujú sa obyvateľky činžiaku. O komforte bývania už ani nehovoria.
Praskliny sú na obvodovom plášti aj na vnútorných priečkach. FOTO: (JN)
Laná v byte nechcú
O závažných poruchách domu sa na domových „schôdzach“ hovorí už niekoľko rokov. Obyvatelia si myslia, že chyba nastala v počiatkoch – stavbári nepoložili pevné základy. Teraz na to doplácajú – objekt sadá a steny nekontrolovateľne praskajú.
Na ostatnom stretnutí obyvateľom predstavili možnosť, ako dom zastabilizovať. Súhlasilo 15 z 22 zástupcov bytov. Panely chcú dokopy „zviazať“ oceľovými lanami. Mali by viesť na každom druhom poschodí po obvode domu z vnútornej strany pod stropom. A tiež krížom cez schodisko. Zvonku by dom spevnili oceľovými platňami.
„Cez byty budú vŕtať káble. Tým sa znehodnotia,“ hovorí nesúhlasne majiteľka bytu na druhom poschodí.
Ani susedke z prízemia sa tento postup nepáči: „V spálni mám nové podhľady, všetko bude treba postŕhať.“ Namiesto káblov pod stropom by boli za injektáž základov.
Sadaním bočných častí domu sa začali oddeľovať schody. Škáry majú niekoľko centimetrov. FOTO: (JN )
Zbabrané základy
Správcom domu je levické bytové družstvo. Objekt bol postavený pred približne 40 rokmi na nedostatočne odstránených základoch starých domov. „Tým došlo k sadaniu,“ hovorí predseda družstva Stanislav Sládok. V podzemí, kde v iných panelákoch majú čiastočne zapustené pivnice, je v tomto činžiaku vedené potrubie a vytŕča suť.
Výsledkom je, že okrajové časti domu klesajú a oddeľujú sa od strednej časti činžiaka. Zamedziť tomu by malo spriahnutie a zviazanie objektu lanami hrubými približne 1,5 centimetra. Podľa slov S. Sládoka by mali byť umiestnené pod stropmi v rohoch a prekryté dekoračnými prvkami. Firma, ktorá by mala práce robiť, už podobným spôsobom opravovala historický sakrálny objekt.
V súčasnosti bytové družstvo pripravuje dokumentáciu a statický posudok k stavebnému konaniu. „Samozrejme, účastníci, ktorými sú aj obyvatelia, sa budú môcť k tomu vyjadriť,“ hovorí predseda.
Keď činžiak spevnia, plánujú opraviť popraskanú fasádu. Bytové družstvo bude hľadať aj možnosti, ako finančne pri opravách pomôcť.