ŽELIEZOVCE. V novembri sa začala prvá etapa prác na oprave posledného miesta odpočinku členov grófskej rodiny Esterházyovcov, ktorá sa nachádza v rímskokatolíckom cintoríne.
Jedenásti
Neogotická hrobka bola postavená približne v roku 1790. Dal ju postaviť Ján Karol Esterházy, aby v nej spočinuli telá rodiny, ktorá vlastnila rozsiahle želiezovské panstvo. V objekte pôvodne vytvorili jedenásť priestorov, ktoré po vsunutí truhiel zamurovali a osadili tabuľami z červeného mramoru.
Samotný iniciátor stavby hrobky Ján Karol Esterházy je síce pochovaný v jeho rodnej Galante, ale v želiezovskej hrobke spočíva jeho srdce popri pozostatkoch manželky Roziny. Pochovaná je tu aj ich dcéra, Karolína Esterházy, ktorej učiteľom hudby bol Franz Schubert.
Posledným, ktorého telesné ostatky boli v priestoroch uložené, je gróf Kuno Coudenhove. Jeho manželka Ernestína má aj napriek svojmu závetu posledné miesto odpočinku v Rakúsku. Jediný prázdny priestor, ktorý sa v hrobke do súčasnosti zachoval, bol vyčlenený práve pre ňu.
Začali sa práce
Opravu chátrajúcej hrobky komplikovali nevyjasnené majetkovo-právne vzťahy, keď pozemok patril cirkvi, samotná stavba ale nie. Pred rokom do hrobky zatekalo, naliehavá oprava sa uskutočnila vďaka spolupráci želiezovskej farnosti a občianskeho združenia Castellum Zeliz.
Rímskokatolícka cirkev, farnosť Želiezovce získala hrobku do svojho vlastníctva tento rok v júni. V novembri sa začali opravné práce.
„Oslovili sme stavebné firmy a po výbere vhodnej krytiny sa opravila strecha. Vykonalo sa aj niekoľko nevyhnutných zásahov do krovu a drevených konštrukcií, pričom bolo dôležité zachovať pôvodné časti," priblížil dekan želiezovskej farnosti Stanislav Illéš a dodal: „Na jar dáme vymaľovať interiér, v budúcnosti sa vykonajú nevyhnutné zásahy v exteriéri. Samozrejme, limitovaní sme finančnými prostriedkami."
Oprava doteraz stála asi 7000 eur, financovaná bola zo zbierky veriacich želiezovskej farnosti a z príspevku Biskupského úradu v Nitre.