TLMAČE. V minulosti boli povodne na Hrone skoro každoročne. Voda z koryta rieky sa vylievala najmä po hustých zrážkach. Tie boli v meste príčinou povodne, ktorá je dodnes považovaná za najrozsiahlejšiu v dvadsiatom storočí. V roku 1974 kvôli výdatným dažďom hrozilo, že zatopí dolnú časť mesta Tlmače. Vo večerných hodinách 21. októbra bola vyhlásená pohotovosť.
V roku 2009 museli ľadové kryhy na Hrone odstreliť. FOTO: (SITA)
Tragické následky
„V rozhlase vyhlásili, že je povodeň a zatápa Tlmače,“ opisuje osudný rok Tlmačan Bohuslav Goga. Asi dvetisíc obyvateľov Tlmáč a tiež obyvatelia neďalekého Rybníka prišli na pomoc a stavali hrádzu z vriec naplnených pieskom. Siahala až po železničný most na okraji Kozároviec.
Počas prírodnej katastrofy zasahovalo aj dvestotridsať vojakov Československej armády a stopäťdesiat policajtov. Pieskom naplnili až osemnásťtisíc vriec. Počas celodenných prác z nej postavili hrádzu vysokú asi dva a pol metra.
Situácia sa nezaobišla bez tragédie. „Vojaci na obojživelníku išli odpojiť vysoké napätie, ale voda ich stiahla,“ spomína na udalosť Tlmačan. Dvaja vojaci sa chytili stromu, vyzliekli si mokré uniformy a kričali o pomoc. Velenie poslalo po ďalší obojživelník, ktorý ich mal zachrániť. „Vtedy bola veľká zima, kým prišiel ďalší obojživelník, už krik nebolo počuť,“ hovorí. Vojaci zrejme zamrzli a spadli do vody. Ich telá sa nikdy nenašli.
Podľa informácií zástupcu primátora Júliusa Žubora počas povodne zahynuli aj ďalší dvaja ľudia.
Silný prúd vody stiahol aj niekoľkých Tlmačanov, zachránili ich miestni obyvatelia. „Jeden zobral koryto, a išiel zachraňovať,“ opisuje pán Bohuslav, ako sa ľudia vynašli. Aj on sám staval hrádzu z vriec naplnených pieskom.
Za pomoc pri prácach dostali Tlmačania čestné uznanie, vojaci ktorí zahynuli, nemajú v meste žiaden pomník.
V minulosti odpaľovali ľadové kryhy
Kritická situácia podľa Slovenského vodohospodárskeho podniku bola na Hrone v Tlmačoch aj v zime 2009. Príčina bola ale iná. Začiatkom roka rieka zamrzla a ľadové kryhy vytlačili Hron z koryta. Hrozilo, že voda zatopí okolité domy. Preto boli povolaní pyrotechnici, ktorí koryto uvoľnili pomocou výbušnín. Odvtedy nebol na Hrone vyhlásený žiadny stupeň povodňovej aktivity.
Kvôli najväčšej potope v októbri 1974 sa nasledujúci rok začala výstavba ochrannej hrádze. Siaha od železničného mosta až po cestný most, ktorý spája hornú a dolnú časť Tlmáč. Výška vody je podľa vodohospodárov dostatočne regulovaná.
Autor: Romana Gogová