LEVICE. Mestský Park M. R. Štefánika trápi každoročne v letných mesiacoch znečistená voda v umelej vodnej nádrži. Vybudovaná bola pred takmer 20 rokmi, za ten čas vyskúšali chemické, biologické aj mechanické postupy čistenia vody. Ani jeden nezabral. Radnica znášala zvýšené náklady.
Tento rok plánuje radnica pristúpiť k radikálnemu riešeniu - jazierko prebuduje. Inšpiráciu, ako by malo fungovať, hľadala v prírode.
Riasy čakajú na kamennom podloží na vodu a teplo. FOTO: (JN)
Ani jeden postup sa neosvedčil
Ostatné roky bývali kritické najmä v máji a júni. Pracovníci firmy, ktorá sa mestu stará o jazierko a park, vybrali z vody každý deň desiatky fúrikov rias. Počas sezóny ich bývajú tony. Nekontrolovane sa množia v teplej vode, ideálne je pre ne kamenné podložie, kde sa usádzajú prírodné nečistoty a riasam tak vytvárajú živnú pôdu.
Firma už vyskúšala niekoľko spôsobov, ako sa nežiaducich rastlín zbaviť. Používanie 95-percentnej kyseliny bolo náročné na dodržanie bezpečnosti pracovníkov pri aplikácii. Chlórová žieravina naviac zmenila vodu na mŕtvu. Jedna 350-litrová dávka vyšla na 500 eur a vydržala dva – tri týždne. Poslednýkrát, kedy firma použila na údržbu jazierka chemické prípravky, bol rok 2010. Náklady na ich nákup a aplikáciu sa vtedy vyšplhali na približne 1300 eur.
Neskôr do vody vysadili bylinožravé ryby, ktoré ale riasy nestíhali požierať. Po minulé roky ešte vyskúšali ručné čistenie. Vodnú burinu vytrhávali zamestnanci hrabľami priamo v nádrži. Po vysušení ju odvážali nákladnými autami ako bioodpad na zberný dvor. Čistú vodu sa ani týmto spôsobom nepodarilo dlhodobo udržať.
Ideálne pre riasy
Podľa Bohuslava Fazekaša, majiteľa firmy, ktorá sa o umelé jazierko dlhodobo stará, je jediným riešením jeho prebudovanie na samočistiace. Prízvukuje to už niekoľko rokov.
Ako hovorí, chyba vznikla už pri jeho projektovaní. „Na dne je štrk a piesok, asi 20 centimetrov. V ňom sa zachytávajú segmenty – listy, peľ, prach, ktoré sú živnou pôdou pre riasy. Po vypustení vody tam riasy prezimujú. Keby bolo dno hladké, dalo by sa vystriekať a zvyšky spláchnuť,“ hovorí odborník.
Jazierko bolo vybudované v roku 1996. Má takmer 20 árov plochy, objem vody, ktorá dosahuje hĺbku 1,4 metra, je cez 1200 metrov kubických. Zásobované je zo studne.
Prerobia ho
Radnica sa tento rok plánuje pustiť do zásadnej úpravy nádrže. V rozpočte má na práce vyčlenených 32 600 eur.
„Technické riešenie rekonštrukcie jazierka bude navrhnuté v projektovej dokumentácii, ktorá bude spracovaná projektantom so špecializáciou na vodné stavby. Zrejme pôjde o úpravu pobrežnej zóny, zabezpečenie potrebnej cirkulácie vody a výsadbu vodných rastlín,“ približuje Adriana Macáková z Mestského úradu v Leviciach. V súčasnosti prebieha predprojektová príprava diela a rokovania s odborníkmi.
Odborník súhlasí, že je potrebné vytvoriť regeneračnú biozónu s vodnými rastlinami, ktoré budú čistiť vodu tak ako v prírode. Pobrežný pás široký štyri metre by mal mať optimálnu hĺbku 50 až 70 centimetrov. „Bude v ňom založená kultúra z vodných rastlín, ktoré odoberajú z vody živiny. Vodné riasy tam potom nebudú rásť,“ vysvetľuje.
Podľa harmonogramu schválených finančných prostriedkov investičných akcií by mali byť projekty hotové do júna, práce majú trvať od septembra do decembra.
Jazierko pravdepodobne dovtedy napustia, a to okolo 1. apríla.