Hračka – drevená kolíska, 2. tretina 20. storočia.
LEVICE. Určite si každý z nás spomenie na prvé krôčiky svojich detí alebo na ich prvé slová. Starostlivo uchovávame ich prvé dupačky, oblečenie, hrkálky alebo hračky. Ku každej drobnej vecičke sa viaže stovka milých spomienok. Nejeden z nás zdedil takéto hmotné spomienky od svojich rodičov či starých rodičov, dnes ukryté na starých pôjdoch a založené na dne skríň. Uchovávaním takéhoto hmotného dedičstva sa v našom regióne zaoberá Tekovské múzeum v Leviciach. Je to regionálne múzeum, a preto zhromažďuje predmety spojené s históriou a kultúrou obyvateľov Levického okresu. V máji múzeum pripravuje výstavu s názvom Prvé rôčky alebo od kolísky do školskej lavice, ktorá sa bude venovať práve prvým rokom dieťaťa od jeho narodenia až po nástup do školy.
Bábika kúpená v Rusku, získaná z Novej Dediny.
Na začiatku 20. storočia boli s pôrodom a narodením dieťaťa spojené rôzne zvyky. Rodičia a hlavne starý rodičia sa snažili zabezpečiť dieťaťu do života zručnosť a šikovnosť. Dievčatám tak dávali do rúčky ihlu alebo vreteno, aby vedeli pekne vyšívať a priasť. Chlapci zas dostávali všakovaké náradie, napríklad klince, klepáč alebo bič. V niektorých dedinách bolo zvykom baliť dieťa do kožucha, aby malo kučeravé vlasy. V Čajkove sa napríklad do prvého kúpeľa dával peniaz, aby priniesol bohatstvo. Keď sa dieťatko narodilo v noci, vodu vylievali až ráno, aby vraj dieťaťu „nevyliali sny“. Takouto vodou sa polievali ovocné stromy, aby dobre rodili.
Takéto a rôzne iné tradície boli kedysi súčasťou života ľudí na dedine. Postupne sa však vytratili a dnes nám niektoré pripadajú kuriózne a zvláštne. Viete napríklad, na čo slúžila kútna plachta? Viac o týchto „magických“ predmetoch a zvykoch sa dozviete práve na pripravovanej výstave.
Pri zostavovaní výstavy v prvom rade vychádzame zo zbierkového fondu múzea, to sú tie predmety, ktoré už v múzeu máme. Avšak vždy je to aj o získavaní nových predmetov. S touto výzvou som najprv oslovila svojich známych a kolegov a už sa do múzea začali hrnúť zaujímavé kúsky. Preto by sme radi oslovili aj širokú verejnosť, aby nám pomohli zostaviť túto výstavu a zapožičali alebo darovali svoje „spomienky“ na detstvo.
Dievča a chlapček z Čajkova, 20. – 30. roky 20. storočia.