LEVICE. Prítomnosť dusitanov bola potvrdená len v jedinej vzorke. Test na dusičnany dopadol oveľa horšie.
Ľudia sa stále viac zaujímajú, akú vodu majú v studni na dvore. Základné vyšetrenie vzoriek zo individuálnych zdrojov robia hygienici už niekoľko rokov v rámci Svetového dňa vody.
O základný test, ktorý spolu s krátkym dotazníkom zaberie pár minút a robia ho na počkanie, malo tento rok záujem 174 ľudí z rôznych častí okresu. Vlani hygienici vyšetrili 130 vzoriek, rok predtým 123 a tri roky dozadu 65 vzoriek vody.
Piť, či nepiť?
„Na dvore máme kopanú studňu, sedem metrov hlbokú. Vodu používame len na polievanie, ale chcel by som vedieť, či je aj pitná. Svokor ju pred tromi rokmi pil bežne,“ pýtal sa Levičan, ktorý 21. marca prišiel na Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Leviciach. Číru tekutinu priniesol v pollitrovej plastovej fľaške. Pripomenul, že studňa sa nachádza pri dome v Podlužanoch, pitnú vodu berú z vodovodu.
Kým hygieničke zodpovedal na otázky do dotazníka, testovací prúžok sa zafarbil naružovo. „Limit na dusičnany je päťnásobne prekročený, na pitie ju nepoužívajte,“ znela odpoveď. Majiteľ studne dostal letáčik s radami, ako sa starať o studňu a vodu v nej si chrániť.
Vyše polovica nevyhovela
Počas dňa vyšetril levický regionálny úrad 174 prinesených vzoriek z individuálnych zdrojov vody. „Na dusičnany nevyhovelo 106 vzoriek, čo je 60,9 percenta. Dusitany boli preukázané len v jednej vzorke,“ zrekapitulovala výsledky Erika Jakubíková z oddelenia hygieny životného prostredia.
U dusičnanov je norma 50 miligramov na liter, zopár studní vykázalo aj viacnásobné prekročenie.
Voda s ich vyšším obsahom je nebezpečná pre dospelých, ale najmä novorodencov. Ak napríklad obsahuje viac ako 15 miligramov dusičnanov na liter, nesmie sa používať pre dojčatá. V ich tráviacom trakte sa môžu tieto látky chemicky zmeniť na nebezpečné dusitany, ktoré sa seba viažu na červené krvinky. Tým sa znemožní prenos kyslíka krvou do tela a vzniká dusičnanová methemoglobinémia dojčiat. Prejavuje sa modraním kože a pier a môže viesť k duseniu, poškodeniu funkcií mozgu a zlyhaniu základných životných funkcií.
A ako sa tieto chemické látky dostanú do spodných vôd, odkiaľ sú zásobované studne? Dusičnany sa používajú v poľnohospodárstve ako súčasť umelých hnojív. Voda v studniach môže byť znečistená aj unikajúcimi odpadovými vodami zo žúmp, septikov a živočíšnych fariem.
Ako sa starať
Aj preto hygienici každému záujemcovi o vyšetrenie vody z vlastnej studne dali rady, ako sa o ňu starať. Z okolia studne do vzdialenosti 30 metrov je potrebné odstrániť všetky zdroje možného znečistenia, ako sú smetiská, hnojiská, žumpy, silážne jamy, odkiaľ by mohli nečistoty prenikať do studne. Vodu v studni aj potrubie je potrebné z času na čas dezinfikovať. Dezinfekcia je potrebná aj po každom znečistení zdroja, napríklad po záplavách.
Odborníci odporúčajú vodu, ktorá sa v domácnostiach využíva na varenie a pitie, dať skontrolovať minimálne raz ročne. Inak je možné využívať ju len na úžitkové účely.
Monitoring pitnej vody z verejných vodovodov zabezpečuje regionálny úrad verejného zdravotníctva.