Gruzínsko je malá krajina pod Kavkazom, s rozlohou 70-tisíc kilometrov štvorcových, s počtom obyvateľov 4,5 milióna.
Chrám Bagrati z 11. storočia. FOTO: (AM)
Ako sa dostať do Gruzínska?
Letecké spoločnosti ponúkajú z Budapešti letenky do bývalého hlavného mesta Kutaisi od 50 eur. Práve v Kutaisi a neďaleko Kutaisi sa začínala história Gruzínska, ktorá bola od svojich začiatkov spojená s históriou Grécka. Turisti v Kutaisi a v jeho okolí nájdu veľa pamiatok, chrámov - Bagrati, kláštorov - kláštor Gelati z 12. storočia, prírodných pamiatok – kaňony. Kutaisi leží na druhej najväčšej rieke Rioni. Kto má záujem o hory, tak Gruzínsko je na to ideálna krajina. Celé územie tejto krajiny je na 80 percentách rozlohy hornaté. Pohoria dosahujú nadmorskú výšku nad 5-tisíc metrov.
Spolu s nami, 8-člennou skupinou turistov z Levíc a okolia, letelo tým istým letom veľa Slovákov, ktorí išli za poznaním Gruzínska. Ich cieľom boli hory a vynikajúca lyžovačka. Z vyvýšeného miesta nad Kutaisi – od chrámu Bagrati - sme v diaľke videli nádherné zasnežené pohoria.
V samotnom meste už kvitli ovocné stromy: mandle, višne, jablone, akácie. Kutaisi bolo mimoriadne čisté, nikde sme nevideli neporiadok. Od včasného rána čistili ulice.
Pohoria sú pokryté dedinami, v ktorých okolí je veľké množstvo voľne sa pasúcich kráv a svíň. Po uliciach miest a dedín sa preháňa neuveriteľné množstvo psov. Vodiči musia dávať veľký pozor, lebo pánmi na ceste sú zvieratá. Nie raz sme obchádzali na ceste ležiace kravy.
Akí sú Gruzínci?
Obyvatelia sú veľmi príjemní, ochotní vám pomôcť, poradiť. Keď sme povedali, že sme zo Slovenska, taxikár, ktorí nás vozil, reagoval, že všetci poznajú našu krajinu z filmu Rača, láska moja (1977). Dokonca ako vojak dva roky slúžil v Ružomberku.
Aj v Batumi, pri nastupovaní do lanovky, nám obsluhujúci personál pripomenul, že poznajú tento film a zamestnanci pokrikovali: Rača, Rača. S touto slovensko-gruzínskou komédiou s Evou Krížikovou si nás aj dnes spájajú.
Po prehliadke mesta Kutaisi a jeho okolia, sme si jeden deň vyhradili na návštevu Batumi – krásneho letoviska na pobreží Čierneho mora. Nachádzajú sa v ňom pekné uličky, parky, námestia, sochy, moderné budovy, prístav, ktorý rybári využívajú na lov rýb. Pomedzi ich udice si veselo plávali delfíny. Blízko pláže Čierneho mora nechýbajú palmové aleje, veľmi pekné parky, sochy, súsošia, ktoré lákajú turistov. Popri ceste vám ponúkajú mandarínky, ktoré tam pestujú, ryby a ďalšie dobroty.
Tržnica v Kutaisi. FOTO: (JN)
Aká je gruzínska kuchyňa?
Zážitkom pre našu osemčlennú skupinu bola návšteva trhoviska v Kutaisi. Čerstvá zelenina, ovocie, domáce syry, múka, sušené ovocie, marinovaná zelenina, mäso, ryby. To všetko ležalo od rána do večera na stoloch. Predávajúci nám ponúkali, aby sme ochutnali.
V reštauráciách sme odskúšali tradičné gruzínske jedlá: chačapuri, charčo, šašlik, nápoje – víno, koňak. Ich kuchyňa je vynikajúca.
Dohovoriť sa nebolo problémom. Miestni ovládajú ruský jazyk a s mladými ľuďmi, ktorí pracujú v službách, sa môžete rozprávať po anglicky.
Tradičné jedlo chačapuri.
Aká je doprava?
Zážitkom sú autá a spôsob jazdy. Vodiči sa ponáhľajú, nedodržujú pravidlá a stále trúbia na ostatných šoférov a tiež na zvieratá. Mnohé autá sú na rozpadnutie, ale stále ich využívajú, pretože technická kontrola nie je povinná. Na osobnom aute sa dá odviezť všetko - slama, zvieratá, železný šrot aj nábytok. V meste premávajú autobusy – maršrutky a tiež taxíky. Vodiči vám ponúkajú svoje služby po príchode na letisko, v meste. Cena za odvoz je vecou dohody. Obyvatelia vlastnia autá všetkých svetových značiek.
Aké je v Kutaisi hospodárstvo?
Pred rozpadnutím ZSSR bolo v meste mnoho fabrík so zameraním na strojárstvo a elektrotechniku. Ľudia pracovali, mali sa veľmi dobre. Popritom chovali hospodárske zvieratá, pestovali vinič, ovocie, zeleninu.
Rozpad ZSSR znamenal pre Kutaisi zánik priemyslu a tiež roľníckych družstiev. Dnes ľudia nemajú kde pracovať. Mnohí vycestovali za prácou do zahraničia. Podľa slov vodiča sa dnes Gruzíncom žije ťažko. Kto nie je policajtom, vojakom či vodičom, tak nemá prácu. A na meste Kutaisi, okolitých dedinách to bolo aj vidno. Zastal tam čas.
Aká je mena?
V Gruzínsku sa používa mena lari. Slovo lari v gruzínčine znamená poklad, majetok. Drobné mince sa volajú tetri. Za 1 euro sme dostali 2,6 lari. Cena za liter benzínu je 1,30 lari.
Aká je bezpečnosť v Gruzínsku?
S bezpečnosťou sme nemali žiadne problémy. Ľudia si žijú svoj každodenný život. Od večera do rána po meste Kutaisi jazdilo veľké množstvo policajných hliadok. Počas pracovného dňa je v meste veľmi rušno. Večer a v noci doprava utíchla, ľudia sa vytratili z ulíc.
Kutaisi, ktoré má 200-tisíc obyvateľov, bolo kedysi hlavným mestom Gruzínska. Leží na druhej najväčšej gruzínskej rieke Rioni, je opradené bohatou históriou, obklopené krásnou prírodou. Od Batumi je vzdialené 147 kilometrov, je výborným miestom na poznávací zájazd.
Letovisko Batumi na pobreží Čierneho mora.