LEVICE. Pešie a motorizované hliadky doplnia v uliciach sídla okresu počas letných mesiacov mestskí policajti na bicykloch.
V Šahách a Želiezovciach tieto možnosti nevyužívajú. Rovnako ako väčšina miest a obcí na Slovensku, kde majú zriadenú mestskú alebo obecnú políciu. Vyplýva to z celoslovenského prieskumu.
Príprava po zime
Príslušníci Mestskej polície v Leviciach sa v najbližších dňoch začnú pripravovať na otvorenie „cyklosezóny“. Podľa náčelníka Jána Marcineka musia bicykle vyčistiť, premazať a skontrolovať. „Máme štyri vyše 10-ročné bicykle,“ podotýka.
Policajti na bicykloch sa podľa neho osvedčili, preto onedlho začnú ďalšiu sezónu. „Začína sa otepľovať, ešte tento mesiac, v apríli, by mohli začať jazdiť. Cyklohliadky sa využívajú podľa počasia, do augusta až septembra,“ hovorí zo skúseností z predchádzajúcich rokov.
Príslušníci mestskej polície vyrazili do ulíc mesta na dvoch kolesách prvý raz v roku 2005. Počet hodín odslúžených na bicykloch závisí v prvom rade od počasia a tiež od počtu príslušníkov v danej službe. Taktiež, či slúžia práve tí, ktorí majú cyklistické oblečenie. Krátke nohavice a tričko povinne dopĺňa prilba.
Mobilné hliadky najčastejšie vysielajú do centra mesta, na pešiu zónu, parku, ale aj do okrajových častí, ako je napríklad Kalinčiakovo.
Mestská polícia v Leviciach má 30 policajtov. Najpočetnejšie bývajú zastúpené nočné služby v piatok a sobotu, keď je v meste „nočný život“. „Vtedy slúžia dve až tri dvojčlenné hliadky,“ hovorí náčelník. Na bicykloch vyrážajú do ulíc len v denných hodinách.
Bicyklujúcich sa policajtov neuvidíte
Mestskú políciu majú v okrese ešte ďalšie dve mestá – Šahy a Želiezovce. V Tlmačoch túto zložku po približne roku fungovania zrušili.
Ani v jednom z týchto miest ľudia cyklohliadky na uliciach nestretnú. „Jeden čas mesto nad tým aj uvažovalo, ale vychádzali sme z počtu policajtov a tiež z toho, že nemáme stálu službu,“ konštatuje Rudolf Mrázek, náčelník Mestskej polície v Šahách. V pohraničnom meste majú šiestich policajtov, v službe je vždy jedna dvojčlenná hliadky. Podľa náčelníka sa denne od šiestej ráno do desiatej večer vymenia dve hliadky, v sobotu, keď býva najrušnejšie, pridali nočnú službu od siedmej večer do siedmej ráno.
Rovnaký počet policajtov, šesť, slúži aj v Želiezovciach. „Chodíme pešo alebo autom. Nemáme pešiu zónu, ani oddychové zóny ako napríklad v kúpeľoch, kde sa nedá dostať autom, preto je tam vhodný bicykel,“ zdôvodňuje náčelník Roland Hanzo, prečo cyklohliadky v meste nezaviedli.
Sú skôr výnimkou
Na využívanie cyklohliadok mestskými políciami sa zameral prieskum Združenia miest a obcí Slovenska. Oslovili 202 samospráv.
Iba 9,7 percenta samospráv uviedlo, že v súčasnosti cyklohliadky využívajú. Ďalších 8,1 percenta odpovedalo, že ich využívali v minulosti. Policajtov na bicykloch nikdy nezaviedlo 82,3 percenta samospráv, ktoré majú zriadenú políciu.
A aký bol najčastejší dôvod, prečo ich samosprávy zrušili? „Z odpovedí vyplýva, že 40 percent miest a obcí ako dôvod uviedlo, že tieto hliadky nenaplnili očakávania,“ odpovedá na základe výsledkov prieskumu Michal Kaliňák, hovorca ZMOS.
Na druhej strane ale uvádza aj prínos takýchto hliadok: „V prípade 33,3 percenta samospráv sa zavedením cyklohliadok znížil počet priestupkov riešených v blokovom konaní. Ďalších 50 percent miest a obcí uviedlo, že sa znížil počet priestupkov riešených dohovorom.“