LEVICE. S príchodom teplého počasia a rýchleho nástupu jari sa aj v prírode v meste odohráva každoročné putovanie, čiže migrácia žiab. S tým je ale pre obojživelníky spojené určité riziko. Zbytočne končia pod kolesami prechádzajúcich áut, a tak sa už nikdy nezapoja do kolobehu živej prírody.
„Vzhľadom na skutočnosť, že migrácia našich obojživelníkov je závislá na vývoji počasia, a to je v týchto dňoch priaznivé, a od príchodu dažďov, môže byť samotné putovanie žiab krátke, rýchle a trvať možno tri týždne. Už teraz sme v mnohých lokalitách - predovšetkým okolie Chráneného areálu Levické rybníky, ale aj inde - zaznamenali enormný nárast migrujúcich jedincov ropúch, kuniek, rosničiek, ku ktorým sa začínajú pridávať aj skokany. Všetky tieto obojživelníky sú ale ohrozené automobilovou dopravou,“ povedal Štefan Čambal.
Ako pripomenul, so svojimi spolupracovníkmi, s ktorými mapuje výskyt a priebeh migrácie žiab, pravidelne nachádzajú veľké množstvo zbytočne zabitých žiab na vozovkách.
„Vodiči by si mali uvedomiť, že každá žabka je pre človeka užitočná a navyše aj chránená zákonom. A hoci by sa pre človeka mohlo zdať, že dokáže prejsť alebo preskákať šírku vozovky za pár minút, realita je iná,“ hovorí ďalej a pridáva aj príklad: „Takej ropuche to trvá aj vyše hodiny. Ak nesie samička na sebe ešte aj menšieho samčeka, tak je to aj dlhšia doba, ktorú dvojica potrebuje na zdolanie vozovky.“
Každý rok v jarných mesiacoch tak pod kolesami áut zahynú desiatky žiab, ktoré opúšťajú svoje zimoviská a tiahnu k rybníkom alebo k iným vhodným vodným plochám, kde práve v týchto dňoch kladú vajíčka.
„Hoci sa to nemusí zdať, počet žiab každoročne prudko klesá. Môže za to človek, cestná doprava, ale aj ochorenie, ktoré decimuje populáciu obojživelníkov po celom svete. Pre človeka nie je rizikové, no pre žaby a mloky áno,“ pripomína.
Vyzýva preto vodičov, ktorí prechádzajú okolo Levických rybníkov a toku Perec, Podlužianka a Teler, aby brali ohľad na migrujúce žaby.
„V týchto lokalitách ide predovšetkým o ropuchu zelenú a bradavičnatú, oba druhy majú pre ekosystém veľký význam. Do migrácie a procesu rozmnožovania sa zapojili aj rosničky a kunky, ktoré sú pre našu prírodu rovnako obrovským prínosom,“ dodáva Štefan Čambal.
Obyvatelia Levíc sa s týmito skutočnosťami môžu oboznámiť aj v odborných interaktívnych prednáškach, ktoré v spolupráci s Tekovským múzeom v Leviciach odznejú 18. mája v rámci Týždňa v múzeu a 21. mája na podujatí Noc múzeí a galérií 2016, ktoré sa koná vo Vodnom mlyne v Bohuniciach