LEVICE. Po dvoch rokoch projektovej práce šiestich škôl z rôznych krajín v rámci projektu Erasmus+ s názvom Kariéra v umení sa hlavné projektové dianie presunulo na Slovensko, na pôdu Strednej umeleckej školy Ladislava Bielika v Leviciach. V marci sa tu konalo nadnárodné stretnutie koordinátorov a učiteľov zapojených do projektu. Počas troch dní všetci zúčastnení spoločne prediskutovali plnenie cieľov projektu, problémy, ktoré sa vyskytli, a predovšetkým pripravili program projektového týždňa pre študentov.
Do Levíc 10. apríla pricestovalo 23 hosťujúcich študentov a 11 učiteľov z piatich krajín – z Poľska, Belgicka, Slovinska, Rumunska a Turecka. Jedenásť študentov bolo ubytovaných v hostiteľských rodinách a ostatní v stredoškolskom internáte.
Worksopy
Program bol veľmi bohatý. Prvé dva dni sa študenti venovali pripraveným workshopom. Spoločným menovateľom piatich workshopov bola téma Abeceda reklamy. Ich cieľom bolo pripraviť študentov na prezentovanie seba, svojej budúcej firmy, svojej krajiny; na tvorbu reklamných predmetov netradičnými technikami. Každý zahraničný študent si vopred vybral dva z piatich ponúkaných workshopov, ktoré počas dvoch dní absolvoval. Na výber boli tieto workshopy: grafika – práca so suchou ihlou; textilné techniky – art protis a suché a mokré plstenie; reklamná fotografia a tvorba 3D loga z polystyrénu. Umeleckými vedúcimi workshopov boli umelci, učitelia odborných predmetov: Klára Šmídová, Jana Vafinová, Silvia Mráziková, Gabriel Kosmály, Ján Miškovič a Richard Aradský. Hostiteľskí slovenskí študenti sprevádzali svojich hostí aj na workshopoch a ocitli sa tak v úlohe tlmočníkov a rovnako aj poradcov. Zahraniční študenti boli potešení, že si mohli vyskúšať nové umelecké techniky a že sa im podarilo vytvoriť malé umelecké dielko. Aby študenti zo zahraničia lepšie spoznali podmienky podnikania v oblasti umenia na Slovensku, navštívili ateliér akademickej maliarky Kláry Šmídovej, ktorá im v rámci diskusie porozprávala svoje skúsenosti na tému Biznis v umení a uviedla ich do tajomstiev svojej dlhoročnej umeleckej tvorby.
Spoznávali
Projektoví partneri mali možnosť spoznať základné fakty o našej histórii a umení a vidieť naše kultúrne a historické pamiatky na študijných návštevách v Tekovskom múzeu v Leviciach, Múzeu v Svätom Antone, Banskej Štiavnici a na Bratislavskom hrade. V hlavnom meste sa zoznámili aj s historickým centrom a videli moderné umenie v umeleckej galérii Danubiana. Odborní lektori, ktorí ich jednotlivé dni sprevádzali, boli fundovaní odborníci: Jana Vafinová, Melinda Šteinerová a Pavol Šteiner.
Aj keď voľného času kvôli bohatému programu mali študenti menej, využili ho na spoznávanie hostiteľskej rodiny. Boli na turistike, zašportovali si, zahrali si bowling či spoločenské hry a študenti na internáte absolvovali s Jitkou Pukšovou, koordinátorkou projektu, večerný workshop varenia slovenských bryndzových halušiek. Všetky tieto spoločné činnosti sa stali základom jazykového zdokonaľovania sa v anglickom jazyku, ale predovšetkým základom nových priateľstiev.
Spoločná výstava
V piatok 15. apríla sa všetci zišli v škole, aby spoločne zhodnotili projektový týždeň a otvorili výstavu umeleckých prác študentov vytvorených v rámci workshopov. Súčasťou výstavy boli umelecké reklamné fotografie, fotografie zahraničných študentov v tekovskom kroji, nádherné, jemné grafiky, dômyselné a precízne spracované 3D logá, obrazy vytvorené technikou art protis, plstené tašky a kabelky.
A čo ani stredoškolskí učitelia zo šiestich krajín netušili, bolo to, že uvidia slzy. Úprimné slzy na rozlúčku a slová vďaky za program plný umenia a kultúry, za pohostinnosť a predovšetkým za novovzniknuté priateľstvá.