REGIÓN. Prízemné mrazy zničili vyhliadky na sľubne vyzerajúcu úrodu. Postihnutý je takmer celý okres.
Na teploty siahajúce k mínus piatim až siedmim stupňom Celzia si počas apríla nepamätajú ani najstarší vinohradníci. Ani tento rok, keď sa ortuť vyšplhala aj na 25 stupňov, ich nikto nečakal. Minulý týždeň sa ale viackrát zopakovali.
Mráz poznačil kukuricu (vľavo) aj repku. FOTO: (JN)
Poľnohospodári už počítajú straty. Niektoré vymrznuté komerčné plodiny zaorú a nahradia ich novou sejbou.
Vo viniciach a sadoch sú ale následky definitívne. Úroda preto bude minimálna, straty vysoké. „Nálada je pod bodom mrazu,“ zhodujú sa vinohradníci a dodávajú, že 40 rokov dozadu sa také niečo nestalo.
Mráz spálil vinič
Vinohradníci v okolí Čajkova len krútia hlavami. Mladí, starí - nikto o takom niečom nepočul, aby v závere apríla prišiel ranný mráz, ktorý by spálil mladé výhonky a novozaložené prúty.
„To, čo nezamrzlo z pondelka na utorok, zničilo na dnes ráno,“ skonštatoval Martin Kúdela vo štvrtok 28. apríla. Na 10-hektárovej parcele v kopci za dedinou má viacero odrôd viniča. Všetky zamrzli.
Aj jeho kolega – vinár Michal Muráni je na tom podobne. Časť rodinných viníc bude mať tento rok minimálnu úrodu. „Zamrznutých je asi 80 až 90 percent v tejto lokalite,“ ukazuje na 4-hektárovú parcelu. Zošúverené lístky mali začiatkom týždňa ešte zelenú farbu a vyhliadky na dobrý vinársky ročník. „Uvidíme, či bude nejaká úroda aspoň zo záložných púčikov,“ kontroluje drobné hrčky na prútoch.
Podľa jeho slov vinič znesie teplotu okolo nuly. Mrazom siahajúcim k mínus piatim stupňov ale neodolal. Najviac zasiahnutá je odroda Dunaj, nasledujú Frankovka, Alibernet, Sauvignon blanc, odrody Rulandského a Burgundského. „Hrozno bude vzácnejšie a víno asi drahšie,“ naznačuje dôsledky prízemných mrazov.
Vinohradníci si takéto aprílové mrazy nepamätajú 40 rokov. FOTO: (JN)
Opäť na začiatku
Poľnohospodárov čaká nová sejba. To je spôsob, ako aspoň čiastočne nahradiť časť znehodnotených plodín. „Z pondelka na utorok nám prízemné mrazy poškodili kukuricu na zrno na celej výmere 40-hektárovej parcely,“ hovorí Milan Halmeš, predseda Poľnohospodárskeho družstva v Žemberovciach. Podľa jeho slov kukurica, ktorá mala dva lístky, už nie je schopná regenerácie. Nasledovať bude orba a náhradný výsev.
Podobne je na tom repka olejná: „Jedna tretina je poškodená, odmrznutá je časť šušule. Škody sú 30 a viac percent.“
Milan Halmeš je zároveň aj predsedom Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Leviciach. Situáciu preto hodnotí aj z pohľadu celého okresu: „Poľnohospodári sú zvyknutí na „Zamrznutých“, ktorí sú ale až v máji. Teraz prišiel mráz koncom apríla. Začiatkom apríla ale boli vysoké teploty a vygenerované rastliny mali aj dosť vlahy. Teraz zamrzli. Mráz bol celoplošný – v dolinách aj na kopcoch. Postihnuté sú všetky časti okresu.“
Koncom týždňa poľnohospodári monitorovali škody. Podľa šéfa komory budú vyčíslené v státisícoch eur. Na poistky sa v tomto prípade spoliehať nemôžu – väčšina má predmet poistenia na ľadovec, ktorý sa v minulosti v regióne vyskytoval.
Čo môžu v najbližších dňoch spraviť pre záchranu finančnej situácie, je založiť novú úrodu. Agrotechnické termíny to u niektorých plodín ešte umožňujú.
„Náhradné výsevy sa budú robiť u cukrovej repy, ktorá je poškodená na 50 percent výmery - na 800 až 1000 hektároch.“ U kukurice, ktorej výsevy sa robili postupne, a teda vzchádzala postupne, sú poškodené len prvé sejby.
Mínusové teploty sa podpísali aj v sadoch - zasiahli marhule, spálené sú orechy. V záhradkách nebude úroda ovocia, tí, čo stihli vysadiť priesady, môžu tak spraviť znova. Mráz bol na niektorých miestach taký silný, že rastliny neuchránili ani fóliovníky.
Očakáva sa, že bude menšia úroda, a teda ceny vína pôjdu hore. FOTO: (JN)