LEVICE. Sťažnosti na neprimeraný hluk rieši Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Leviciach. Ročne ide o jeden až dva podnety. Najčastejšie sa týkajú hlučných prevádzok. Úrad hovorí, že počas praxe sa nestretli s prípadmi, že by bol hluk prekročený niekoľkonásobne. Väčšinou šlo len o niekoľko decibelov.
Napriek tomu je treba mať na pamäti, že dlhotrvajúce silné alebo ostré zvuky môžu mať neblahý dopad na ľudské ucho. Hluk v okolí 140 decibelov už zapríčiňuje bolesť a pri vyšších hodnotách môžeme o dôležitý zmyslový orgán definitívne prísť.
Hlučné zvony
Kostol bol na sídlisku Rybníky postavený v roku 2001.
Podnet na hlučnosť zvonov vo zvonici rímskokatolíckeho Kostola Ducha Svätého na Pereckej ulici v Leviciach podal vlani obyvateľ zo sídliska Rybníky. „Sťažoval sa na hluk z kostolných zvonov v ranných hodinách počas omší cez víkend. Opakovane volali mamičky s malými deťmi na materskej dovolenke,“ hovorí Erika Jakubíková z oddelenia hygieny životného prostredia. Podľa jej slov Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Leviciach dostane ročne jednu až dve sťažnosti na hluk.
Keďže v Leviciach nemajú príslušné laboratóriá, meranie hluku v okolí kostola vykonal nitriansky regionálny úrad.
Prípustné hodnoty boli v dennej dobe prekročené o 4,2 decibelu a vo večernej dobe o šesť decibelov. Limit pre deň je 50 dB a v noci je 45 dB.
Hygienici nariadili prevádzkovateľovi vykonať opatrenia, ktoré znížia hluk, následne dať spraviť merania a ich výsledky dokladovať RÚVZ v Leviciach.
„Bol predložený protokol o meraní imisií hluku vo vonkajšom prostredí v okolí zvonice kostola, v ktorom bolo konštatované, že prípustné hodnoty určujúcich veličín hluku vo vonkajšom prostredí pre deň a večer nie sú vplyvom zvonenia zvonov prekročené,“ priblížila E. Jakubíková záver opakovaného merania.
Odbíjanie zvonov nastavili na tichší a kratší režim. Tieto úpravy vykonali súbežne s meraním hluku.
Paroplynový cyklus
Druhú minuloročnú sťažnosť, týkajúcu sa hluku, adresoval obyvateľ rodinného domu na Novej osade v Leviciach. Poukázal na hlučnú prevádzku paroplynového cyklu v priemyselnom parku. Spustená bol pred niekoľkými rokmi.
Na základe podnetu tam vykonali zamestnanci RÚVZ v Leviciach štátny zdravotný dozor. „Bolo preukázané, že od uvedenia paroplynového cyklu do prevádzky nenastali vo výrobnom procese žiadne technologické zmeny ani iné stavebné a prevádzkové zmeny, ktoré by mohli viesť k zvýšeniu hlukovej záťaže pre svoje okolie,“ priblížila E. Jakubíková.
Keďže pred uvedením paroplynového cyklu do prevádzky v jeho areáli opakovane namerali dodržané imisie hluku, podnet bol vyhodnotený ako neopodstatnený.
AKÝ HLUK JE PRÍPUSTNÝ?
Hluk je najčastejší a najrozšírenejší rizikový faktor pracovného prostredia človeka. Aj pre hluk existuje hraničná hodnota, po prekročení ktorej začína byť hluk škodlivý. Táto hranica bola ustálená na 85 decibelov. Je to prípustná dávka hluku pre 8–hodinový pracovný čas. V prípade, že sa človek dennodenne nachádza v prostredí, v ktorom intenzita zvukov presahuje vyššie uvedenú hodnotu, ochrana sluchu sa stáva nutnosťou.
Ďalšou ustanovenou požiadavkou je to, aby maximálna výška intenzity zvuku nepresahovala 115 dB (s výnimkou zvukov tzv. impulzových). Okrem toho platí pravidlo, že krátkodobý zvuk, tzv. impulzový, nemôže presiahnuť 135 dB. Hluk nad 140 dB spôsobuje bolesť.
Osoba, ktorá sa nachádza v prostredí, v ktorom hluk presahuje niektorú z vyššie uvedených hraničných hodnôt, je vystavená škodlivej dávke hluku a vtedy sa musia používať prostriedky na ochranu sluchu. V opačnom prípade môže dôjsť k trvalému poškodeniu sluchu. (RÚVZ)