LEVICE. V prvý deň festivalu otvorili začiatkom mája päť dôležitých výstav – tri v synagóge a dve v Tekovskom múzeu.
Na podujatí privítali Pavla Máru z Čiech, ktorý so svojou výstavou Tváre ohúril návštevníkov už pri vchode do synagógy. Osem veľkorozmerných fotografií visiacich z balkóna prvého poschodia bolo prísľubom, že uvidíme niečo neopakovateľné. Všetky fotografie boli zozadu podsvietené a vytvárali úchvatné divadlo.
Anna Panek - Kusz z Poľska sa predstavila čiernobielym cyklom Syntéza symetrie. Je umelkyňou a zároveň kurátorkou Galérie Okno v Slubiciach, organizátorkou fotografických festivalov.
ALF, ateliér laboratórium fotografie, na katedre fotografie a nových médií, na VŠVU v Bratislave, sa predstavili semestrálnymi projektmi: experiment, dokument a priblížili súčasné trendy vo fotografii (apropriácia, einterpretácia, citácia).
V Tekovskom múzeu, v Nécseyho galérii, sme mali možnosť vidieť výtvarné fotografie aktov maďarského autora európskeho formátu, László Töröka. Mnohé z jeho diel sú vytvorené dvojexpozíciou, fotomontážou. László Török je držiteľom mnohých medzinárodných ocenení, o. i. aj 1. ceny World Press Photo, Ceny Kodak.
Kapitánska budova Tekovského múzea prepožičala svoje priestory dokumentárnemu projektu Identity. Zachytáva v určitých tematických okruhoch fotografický záznam charakteru spoločnosti, krajiny a spôsobu života ľudí na Slovensku. Jeho autormi sú Boris Németh a Ján Viazanička.
Ďalší deň fotografického víkendovému maratónu začal otvorením výstavy fotoklubu Szentes z Maďarska, nasledoval workshop Genius loci pod vedením Gabriela Kosmályho a v popoludňajších hodinách sa v priestoroch hotela Lev konala benefičná výstava Moje najmilšie Levice. Desať levických fotografov darovalo spolu dvadsať fotografických diel, hostia mali možnosť kúpiť si žreby v hodnote päť eur a v žrebovaní mohli získať vystavené fotografie. Výťažok z dobrovoľného vstupného vo výške 250 eur bol autormi a organizátormi venovaný na podporu Levického okrášľovacieho spolku.
Druhý týždeň patril ostatným výstavám a sprievodným podujatiam. V levických kaviarňach a hoteli sa predstavili svojou tvorbou členovia o. z. Fotogravity, Anita Oraveczová, Matej Chren s Monikou Koberecovou a Michal Guťan.
Dni fotografie v Leviciach sú aj o sprievodných akciách, viažucich sa k téme fotografia: premietanie filmu Očami fotografky, v spolupráci s filmovým klubom Otáznik, cestovateľské premietanie Braňa Valacha o Nepále, fotografický workshop, portfólio Pavla Máru, spojené s videoprojekciou a komentárom na Strednej umeleckej škole L. Bielika.
Levice a jeho obyvatelia, organizátori, milovníci fotografického umenia týmto podujatím mali možnosť vidieť a navštíviť 11 fotografických výstav na vysokej úrovni, mohli absolvovať štyri sprievodné podujatia, množstvo stretnutí a rozhovorov s odborníkom a amatérmi, nadviazanie priateľských vzťahov a spolupráce na organizovaní podobných podujatí, či prísľub nových budúcoročných výstav jubilejného, 10. ročníka Dní fotografie.