HRONOVCE. V ovzduší je všadeprítomná vôňa. Jej pôvodcom sú drobné fialové kvietky, o ktoré sa Kováčovci starajú v rozľahlej záhrade za domom.
Pestovanie rastliny netradičnej pre náš región bolo pre mamu s dospelým synom tak trochu východiskom z núdze. Obaja sú chorí, roky sa starali o kone. Keď o ne pred časom prišli, hľadali si náhradnú činnosť do obrovskej záhrady. Levanduľa ich celých pohltila, a to nielen svojou vôňou, chuťou, ale aj zdraviu prospešnými účinkami.
Levanduľová lúka za domom Kováčovcov. FOTO: Jana Némethov á
Vyskúšali a osvedčilo sa
„Je to magická rastlina, ktorá navodzuje príjemnú pohodu a dobrý spánok,“ reaguje Klára Kováčová na otázku, prečo si vybrali práve tento malý poloker. A dopĺňa, že to bolo viac-menej synovo rozhodnutie.
„V záhrade sme mali kone – Luky aj ja. Osud ale zariadil, že sme ostali bez práce a nemali sme ich z čoho živiť,“ vracia sa dozadu. Luky, ako volá 30-ročného syna Lukáša, sa teda vlani vybral do maďarského mesta Tihany (Tiháň), a kúpil 450 kusov sadeníc. Hoci je aj u nás levanduľa stále populárnejšia, také veľké množstvo u našich predajcov nevedel zohnať.
Skúsenosti s touto netypickou rastlinou už mal, predtým „skúšobne“ zasadil niekoľko kusov. „V marci ich zasadil, a o mesiac neskôr sme už zberali prvé kvety,“ pridáva sa mama.
Postupne, ako sa levanduľa rozrastala, zistili, že jej nechali málo miesta.
Nový lán za záhradou je v tomto už predpisovejší: rozstup medzi rastlinkami je pol metra a medzi radmi asi jeden a pol metra. Lukáš sa medzi záhony zmestí aj s rotavátororom.
„Úroda“ sa berie dvakrát ročne – začiatkom júna a na konci augusta. „Na výrobu oleja sa kvety zbierajú pred odkvitnutím. Vtedy obsahuje viac silíc,“ približuje.
Na pozemku vysadili 450 malých rastlín. FOTO: (JN)
Pohladenie pre nos aj žalúdok
Podľa Lukáša je levanduľa suchomilná a teplomilná. Čím menej sa polieva, tým viac je aromatická. Vyžaduje si okopávanie, čistenie od buriny a strihanie.
Svojimi účinkami ale niekoľkonásobne prevýši to, čo človek do nej svojou starostlivosťou investoval.
Jeho mama Klára z nej vyrába sirupy, pridáva ju do pečeného čaju, oleja, domácej pálenky, do vlastnoručne pripravených keksíkov zo špaldovej múky. „Sirup upokojuje nervovú sústavu, zabezpečuje dobrý spánok a trávenie,“ vyratúva domáca pani blahodarné účinky.
Fľaše a tégliky si sama ozdobuje servítkovou technikou. Voňavé vrecúška do skrine, ktoré plní levanduľou, vychádzajú tiež spod jej rúk. Rovnako aj ozdobné vankúše. Všetko s motívmi tejto fialkovastej rastlinky, z ktorej pripravuje aj mydlá.
Pani Klára vyrába takéto voňavé vankúšiky. FOTO: (JN)
Podľa jej slov je rozdiel medzi vôňou a chuťou levandule. Ako dôkaz dá na skúšku ochutnať keksíky a sirup, oba voňajú v nose aj na jazyku. Naopak olejček je nevoňavý, ale akoby zázrakom začne šíriť typickú arómu pri rozotieraní na pokožke.
Hoci ani jeden z nich vo francúzskom regióne Provance nebol, skúsenosťami sa naučili, ako s touto rastlinkou vychádzať, aby im prinášala úžitok a potešenie.
Najskôr vyzdobí fľaše tzv. servítkovou technikou, potom ich naplní levanduľovým sirupom. FOTO: (JN)