Ste učiteľom na 2. ZŠ v Leviciach. Ako sa cítite v tejto pozícii?
- Mám vyštudovanú FTVŠ UK v Bratislave, kde som počas školy pôsobil ako tréner v detskom športovom klube. Venovali sme sa lyžovaniu a bicyklom. Práca s deťmi ma veľmi napĺňala a keď sa naskytla možnosť byť učiteľom na základnej škole, ani na okamih som neváhal a vrátil sa domov do nášho regiónu, kde sa snažím deťom odovzdávať svoje skúsenosti zo športu. Dnešná mládež šport neberie ako samozrejmosť. Je pre mňa preto výzvou ju motivovať a viesť k pohybu na telesnej výchove a športovej príprave, ktoré vyučujem.
Pri čom najradšej relaxujete?
- Počas sezóny najradšej oddychujem v spoločnosti priateľky a rodiny. Pri nich viem nájsť potrebnú energiu. Voľný čas rád trávim aktívne pohybom v prírode, jazdou na bicykli alebo hraním iných športov s priateľmi. V zime rád lyžujem a jazdím na snowboarde.
Kde vás budú môcť vidieť fanúšikovia rozhodovať v blízkej budúcnosti?
- Hneď po sezóne som si trochu oddýchol návštevou ME vo Francúzsku na zápase SVK – RUS, kde sme boli s priateľkou. Po dlhšej pauze som bol v úlohe diváka, tak som si to užil. Avšak letná prestávka je krátka. Už mám naplánované turnaje v Horných Semerovciach, Podlužanoch a budem tiež plánovať kvalitné prípravné stretnutia, aby som bol na novú sezónu perfektne pripravený.
Idete po šľapajach skúseného otca Petra Havrana st., tiež futbalového rozhodcu, ktorý má už za sebou mnohoročnú kariéru. Máte na konte spoločný zápas?
- Otec mi veľmi pomohol najmä v začiatkoch. V príprave na stretnutie mi odovzdal svoje rady, ktoré využívam doteraz. V súťažnom duely sme boli spolu jedenkrát. Hneď na mojom prvom zápase, kde otec bol hlavný rozhodca a ja ako asistent. Bolo to stretnutie Veľké Kozmálovce – Ipeľské Úľany. Pamätám si doteraz ako ma upokojoval, aby som počkal, kam ukážem vhadzovanie a podobne.
Ktorého svetového futbalového klubu ste fanúšikom?
- Aj keď by som ako rozhodca nemal mať obľúbený tím, páči sa mi hra mužstiev Liverpool FC a Real Madrid CF. Ich zápasy si vždy rád pozriem a taktiež aj výkony rozhodcov v nich. Ide o špičkové mužstvá, ktoré majú svoju históriu a robia futbal najkrajšou hrou na svete.
Z ktorého rozhodcovského vzoru čerpáte inšpiráciu?
- Moje rozhodovanie veľmi silno ovplyvnil už nebohý Maroš Roman, ktorý ma veľmi veľa naučil a pomohol svojimi radami. Jeho prístup k nám novým rozhodcom bol ukážkový a nikdy mu to nezabudnem. Veľký vplyv na moje rozhodovanie má aj Jozef Marko, náš bývalý špičkový rozhodca, ktorý mi pomáha viesť Školu mladých rozhodcov v Leviciach a poskytuje nám najnovšie poznatky z rozhodovania. Zo slovenských rozhodcov obdivujem výkony Ivana Kružliaka, ktorého poznám aj osobne a motivuje ma do ďalšej práce. Zo svetových rozhodcov si rád pozriem C. Cakira z Turecka alebo D. Skominu zo Slovinska.