Zábavka prerástla do vášne
Na Slovensku je bowling ešte stále viac víkendovým relaxom ako plnohodnotným športom. Môžu ho hrať všetky vekové kategórie od detí až po dôchodcov. Práve bowling zaujal Karola Grausa až natoľko, že ho hrá súťažne.
„Kedysi sa otvoril v levickom mlyne bowling. Chodili sme tam s kamarátmi hrať len tak zo zábavy a po nejakom čase ma oslovila partia chalanov, že by chceli začať hrať bowling súťažne a chýbal im jeden hráč do partie. Keďže sa bowling nedá hrať v Leviciach súťažne, chodili sme do iných miest. Ja hrám aktívne bowling sedem rokov. Bowling ma okamžite chytil, navyše som sa zoznámil s veľkým množstvom nových ľudí,“ opisuje svoje začiatky Slovenský bowlingový reprezentant.
„Súťažne hrám za BK Lions Levice, kde sme traja Levičania a dvaja hráči sú z iných miest. Fungujeme pod hlavičkou klubu z Nových Zámkov, keďže v Leviciach nie je klub. Hráme prvú slovenskú ligu, ktorá sa hráva v Nových Zámkoch, Bratislave, Nitre alebo Trnave. Keďže mám už 50 rokov, tak hrávam aj seniorskú ligu za Trnavu. Zápasy bývajú formou turnajov napríklad v Bratislave, kde sa stretne osem mužstiev. Sezóna trvá približne osem mesiacov od septembra alebo októbra. Hrá sa osem kôl, čiže osem turnajov, ktoré bývajú približne raz za mesiac. Tiež chodíme na komerčné turnaj, skoro každý týždeň. Okrem toho bývajú Majstrovstvá Slovenska jednotlivcov alebo dvojíc, prípadne Slovenský pohár, takže hráme skoro každý týždeň,“ prezradil Graus.
Bowlingový tím BK Lion Levice.
Aj trénovať musia chodiť hráči bowlingu z Levíc do iných miest. „Keďže sa v Leviciach trénovať nedá, pretože ani jeden bowling nie je profesionálny, chodíme trénovať do Zvolena, Nitry, Trnavy alebo Nových Zámkov. Profesionálna dráha nemôže mať kuželky na šnúrkach, ale musia byť samostatné. Ďalšia požiadavka je, že dráha musí špeciálne upravená mazacím olejom. Každé mazanie urobí inú obtiažnosť. To sa v Leviciach nerobí, pretože je na to potrebný špeciálny stroj a ten v Leviciach nie je. Rozmery dráh sú dobré, ale tieto dve požiadavky ešte v našom meste žiadny bowlingový klub nespĺňa.
Reprezentoval Slovensko v Dánsku
Karol Graus sa zúčastnil neoficiálnych Majstrovstiev Európy seniorov v bowlingu. Tento šampionát ESBC existuje už 25 rokov a tento rok sa konal v Kodani.
Turnaj bol rozdelený na tri kategórie podľa veku. Prvá kategória, kam patril aj Karol Graus bola od 50 do 57 rokov, druhá od 57 do 65 a tretia nad 65 rokov. „Šampionát trval týždeň a zo Slovenska sme tam boli trinásti. Hrali sme ako jednotlivci, dvojice aj trojice po šesť zápasov. Body zo všetkých zápasov sa zrátali a tak sa určovalo konečné poradie. Tento rok som tam bol prvý krát, takže som si to chcel vyskúšať. Európa je ďaleko pred nami, takže som išiel hlavne zbierať skúsenosti. Touto účasťou sa mi splnil sen, pretože som oficiálne reprezentoval Slovensko. Kodaň je pekné mesto a aj organizácia bola na vysokej úrovni. Tohto šampionátu sa zúčastnilo dokopy 903 hráčov. Hralo sa v obrovských herniach s dvadsiatimi a viac dráhami,“ prezradil čerstvý slovenský reprezentant.
Karol Graus na ME v Kodani.
„S výsledkom nie som spokojný. Trúfal som si na viac, ale celá výprava mala problém. Prišli sme presne pred zápasmi, nemali sme sústredenie na mieste ako ostatní a mazanie dráh nám veľmi nevyhovovalo. Na druhej strane sa nemôžeme rovnať severským krajinám a najlepším z Európy. Ja som hral v kategórií A, kde boli hráči vo veku 50-57 rokov a skončil som na 150. mieste. Tento výsledok ma veľmi neteší, pretože som chcel byť v najlepšej stovke,“ zakončil rozhovor účastník šampionátu z Levíc Karol Graus.