ŠAHY, LEVICE. János Zolcer (* 1956, Šahy) emigroval na Západ, žije v Nemecku. Je novinárom, filmovým producentom, režisérom, scenáristom a majiteľom televízie.
Nedávno napísal knihu s názvom Gorbacsov titkai - Az ember, aki megváltoztatta a világot (Tajomstvá Gorbačova – Muž, ktorý zmenil svet).
Rodáka zo Šiah s Michailom Sergejevičom Gorbačovom, bývalým sovietskym politikom, spája priateľské puto už dve desiatky rokov. Vďaka nemu sa dostal k takým osobnostiam, ako sú George Bush, Helmut Kohl, Šimon Peres, pápež Ján Pavol II., Fidel Castro, Jásir Arafat či Mandela.

Ako ste sa dostali do k médiám?
So žurnalistikou som začal, keď som mal 16 rokov. Najskôr som informoval maďarské noviny, ktoré vychádzali v Bratislave, o dianí v našom regióne. V sedemnástich som počas školských prázdnin pracoval v týždenníku Nová mládež v Bratislave. Po strednej škole som sa dostal do novín ako reportér. Vo svojom živote som teda žil a stále žijem z publicistiky, a tiež z filmovej tvorby.
Ako turista ste v minulom režime niekoľkokrát navštívili Západ, o svojich zážitkoch sa písali. Preto vám bol skonfiškovaný pas. Následne ste emigrovali. Oženili ste sa v Juhoslávii v Novom Sade, a neskôr ste sa presťahovali do Mníchova. Čo ste tam robili?
Áno, odišiel som, pretože som mal dosť komunistickej spoločnosti, cenzúry, diktatúry. Na jar roku 1986 som skončil v Mníchove, kde som najskôr pracoval ako fotograf pre tlačovú agentúru, a potom som v roku 1988 založil vlastnú spoločnosť s názvom Zolcer TV.
Aj toto sa dozviete:
- Písali sa 80. roky, keď emigrant zo Šiah ponúkol nemeckým médiám čosi dovtedy nevídané. Čím si ich získal?
- Záujem o jeho reportáže neutíchal, naopak narastal. Ako spomína: nevedel som, kde sa zobudím a kde si budem líhať.
- Aké bolo prvé stretnutie s Gorbačovom?
- Pápež Ján Pavol II., Fidel Castro, Arafat, Mandela a ďalší. Ako ich Šahan vníma po osobných stretnutiach?
- 20 rokov priateľstva: Zobral ho do rodnej dediny, do Privolna, do svojej chatky a tiež do Kremľa. Čo ďalšie prezrádza v knihe Tajomstvá Gorbačova?