KALNÁ NAD HRONOM. Po moste prejde denne viac ako 50 osobných a nákladných vlakov. Je súčasťou trate pre rýchliky smerujúce do Nových Zámkov a Bratislavy a opačným smerom do Zvolena.
Most prešiel väčšou geometrickou opravou v roku 1970. V uplynulých týždňoch na ňom pracovala partia v oranžových vestách.
Most ponad Hron
„Robíme podbitie,“ reagovali robotníci v závere augusta. Pracovali na koľajniciach, pár metrov medzi mostom a železničným priecestím.
Miestna komunikácia, ktorá pretína trať, spája hlavnú časť obce s Kálnicou.
Od nepamäti
Železničný most ponad rieku Hron sprevádzkovali v septembri 1915. V tých časoch bolo na novej trati Levice - Úľany nad Žitavou celkovo 99 mostov, v Kalnej nad Hronom bol najdlhší. Meral 78 metrov. Zničený bol počas vojny.

Trať v úseku Úľany nad Žitavou - Kalná opravili 16. septembra 1945. Z tohto obdobia pochádza aj dnešná spodná časť mosta. Potvrdila to
Ria Feik Achbergerová, hovorkyňa železníc Slovenskej republiky. Pridala, že most sa začal projektovať ešte v roku 1938 a prestavbou prešiel v roku 1951.
Už vlani začali s prácami na údržbe telesa. Most je dlhý 90 metrov, je oceľový, nitovaný.
Podľa jej slov prešiel väčšou geometrickou opravou v roku 1970. „V roku 1997 datujeme rok posledného náteru protikoróznou ochranou,“ doplnila. Odvtedy je sivý.
Napriek veku je v dobrej kondícii. Ako uvádza revízna správa z roku 2019, stav je vyhovujúci. Je to aj vďaka kvalitnému použitému materiálu.

Údržba po rokoch
„Na jeseň v roku 2020 bola prevedená v rámci bežnej údržby na uvedenom objekte súvislá výmena mostníc. Vzhľadom na už nevyhovujúce klimatické podmienky boli práce spojené s opravou chodníkovej, hlavovej a stredovej podlahy presunuté do roku 2021,“ priblížila.
Tohtoročné práce sa začali 14. júla s termínom ukončenia 23. augusta. Náklady za mesiac júl predstavujú 11 892 eur.

Podľa hovorkyne v Kalnej nad Hronom je plánovaných denne približne 40 vlakov osobnej dopravy a 12 vlakov nákladnej dopravy: „Závisí to od kalendárnych obmedzení vlakov na konkrétny deň.“
„Práce na oprave mostu prakticky skončili, so žiadnou výlukou kvôli tomu sa neuvažuje,“ dodala.
História železničného mosta v Kalnej nad Hronom
Pri výstavbe miestnej železnice Levice - Úľany nad Žitavou bolo vybudovaných 99 mostov a priepustov celkovej dĺžky 301 metrov. Podľa informácií portálu rail.sk najdlhší most cez Hron, s dĺžkou 78 metrov, bol pri Kalnej nad Hronom, mal oceľovú konštrukciu. Prevádzka na trati bola otvorená 26. septembra 1915.
Pri vpáde maďarských boľševikov na Slovensko v roku 1919 bolo poškodených viacero menších mostov na trati Levice – Žitva -Fedýmeš (Úľany nad Žitavou). Most cez Hron pri Kalnej nad Hronom a most cez rameno Nitry boli koncom druhej svetovej vojny zničené a nahradené provizóriami v ose. Trať v úseku Úľany nad Žitavou - Kalná bola opravená 16. septembra 1945, kedy sa uskutočnila zaťažkávacia skúška mostov. Vo februári 1946 most v Kalnej nad Hronom poškodil príval vody, doprava Levice - Kalná nad Hronom bola prerušená.
Dnešný most v Kalnej nad Hronom je dlhý 90 metrov, je oceľový, nitovaný, priehradový s dolnou mostovkou. Oceľová konštrukcia pozostáva z dvoch priehradových konštrukcií. Opory, rovnobežné krídla aj pilier mosta sú kamenné, úložné prahy, záverné múriky a rímsy betónové. Prístup k objektu je od štátnej cesty I/51.
Najstaršia spodná časť mosta, pochádza z roku 1945. Väčšou geometrickou opravou prešiel v roku 1970. V roku 1997 zmenil farbu, natretý bol protikoróznym náterom. (JN)