REGIÓN. Do tohtoročnej štatistiky výskytu vtáčej chrípky pribudli ďalšie lokality na Slovensku.

Ako dnes informovala Štátna veterinárna a potravinová správa SR, v okrese Galanta potvrdili ochorenie na farme, kde chovajú 5-tisíc kusov hydiny. Na východe Slovenska našli uhynutú labuť veľkú.
V Levickom okrese nákaze podľahli kurčatá v súkromnom chove.
Levickí štátni veterinári vydali dnes popoludní opatrenia. Presahujú aj do susedného okresu Veľký Krtíš.
Nákaza v malom chove
Vtáčia chrípka je vysoko nákazlivá prenosná infekčná choroba predovšetkým vtákov a hydiny. Môže sa preniesť aj na cicavce, zväčša ošípané.
V dedine na juhu Levického okresu 30. januára uhynulo deväť kurčiat. Súkromná chovateľka mala vo dvore 50 kusov hydiny.
Úradný veterinárny lekár ihneď odobral dva kadávery kury domácej. Vzorky doručili do Veterinárneho ústavu vo Zvolene. Na druhý deň sa podozrenie potvrdilo. Laboratórne testy preukázali vtáčiu chrípku s vysokopatogénnym typom vírusu H5N1. Ide o veľmi nebezpečný podtyp vírusu chrípky A. Prvý raz ho objavili v Ázii v roku 1996.
Ďalej sa dočítate aj:
- ako sa majú chrániť ľudia, ktorí prichádzajú do styku s držanými zvieratami,
- zoznam príznakov, podľa ktorých možno u operencov vypozorovať, či ide o vtáčiu chrípku,
- aké opatrenia dnes nariadila veterinárna správa,
- ktorých obcí v Levickom okrese a okrese Veľký Krtíš sa týkajú.
„Viacerí chovajú hydinu pre vlastnú potrebu. Veľkochovateľov v obci nemáme,“ povedala dnes poobede Magdaléna Tóthová, starostka Ipeľských Úľian.
Úradný prípis dostali mailom. Opatrenia a nariadenia štátnych veterinárov uverejnia, vyhlásia ich v obecnom rozhlase. Úlohy vyplývajú aj pre obec.
Opatrenia presiahli hranice okresu
Regionálna veterinárna a potravinová správa Levice vydala opatrenia 1. februára. V ohnisku nariadila usmrtiť všetku hydinu, aby sa znížilo riziko šírenia choroby.
Bezpečne zlikvidovať musia uhynuté jedince, vajcia, krmivá, podstieľku či hnoj. Do konca týždňa vydezinfikovať priestory.