LEVICE. Úrazy hlavy, pohybového aparátu, tržné a rezné rany. Zdravotníci pracujúci na urgentnom príjme nemocnice sú konfrontovaní s pacientmi, ktorí prichádzajú v podnapitom stave.

Zvládnuť ich nie je jednoduché, pri ošetrovaní jednej osoby sa podieľajú dvaja zdravotníci. Vo vypätých situáciách volajú ochranku alebo políciu.
Podľa Národného portálu zdravia každý Slovák a Slovenka starší ako 15 rokov vypije ročne 13,3 litra čistého alkoholu. Priemerná spotreba v Európe je nižšia približne o liter, t. j. 12,2 litra čistého alkoholu.
Na Slovensku sa začína kampaň Suchý február. Naši západní susedia majú za sebou jedenásť ročníkov. "Vlani sa v Česku do výzvy na mesiac bez pohárika zapojilo 900-tisíc ľudí, ktorí sa na jeden mesiac dobrovoľne vzdali akéhokoľvek alkoholu," hovorí Matej Štepianský z poisťovne Dôvera.
Na liečbu pacientov, ktorých do psychiatrickej ambulancie doviedol problém s alkoholom, vynaložila vlani táto zdravotná poisťovňa sedem miliónov eur.
Po fľaške siahli aj seniorky
„Obidve pacientky prišli s úrazom hlavy, ktoré boli spôsobené pod vplyvom alkoholu. Samozrejme skutočnosť, ako sa úraz stal, si ani jedna pacientka nepamätala,“ hovorí Rostyslav Tryhuba, vedúci lekár urgentného príjmu levickej nemocnice. Prípad je z tohto roka. Išlo o dve seniorky vo veku 75 a 78 rokov, test na alkohol mali pozitívny.
Ďalej sa dočítate aj
- Aké situácie zažívajú zdravotníci pri ošetrovaní podnapitých pacientov,
- prečo sú pri ich ošetrovaní potrební dvaja zdravotníci,
- aké skúsenosti majú v liečebni v Prednej Hore,
- koľko ľudí na Slovensku je závislých na alkohole,
- pod aké závažné ochorenia sa najčastejšie podpisuje alkohol,
- čo je cieľom kampane Suchý február, ku ktorej sa pridáva Slovensko.
Volajú policajtov
Na urgent prichádzajú pacienti pod vplyvom alkoholu stále častejšie. Podľa slov lekára mnohokrát popierajú požitie alkoholu, a to aj napriek jasným príznakom.
Stáva sa, že reagujú agresívne, sú vulgárni a snažia sa personál fyzicky napadnúť.