LEVICE. Budovateľské heslá, zástavy, vyznamenania, pionierske rovnošaty a všetko toto doplnené zariadením domácnosti zo 70. – 80. rokov. Mnohí spoznajú svoju obývačku alebo aspoň starý vysávač či telefón pevnej linky.
Vysokoškolák Roderik Smarž zbiera predmety z čias socializmu. Osobne toto obdobie ale nezažil. Ako ale hovorí, každá doba má svoje pre a proti. Chce, aby aj táto etapa našej nedávnej histórie ostala zachovaná.
Stretáva sa s rôznymi reakciami. Niektorí si s iskrou v očiach zaspomínajú na časy svojej mladosti, ďalší ho nálepkujú označením súdruh či komunista.
Zastal tu čas
Pivnica v jeho rodičovskom dome vyzerá ako typická obývačka československej rodiny spred Nežnej revolúcie.

Vo vitríne sekretára z roku 1979 majú miesto krištáľové poháre aj dekoratívne predmety, ktoré si ľudia prinášali z rekreácií ROH.
V článku sa dočítate aj:
- Ktorých predmetov sa zachovalo málo a majú pre zberateľov vysokú cenu,
- aké kuriózne propagandistické materiály má v zbierke,
- retro je "in", ktoré veci z domácnosti sa stali nesmrteľné,
- na čo praktické gazdinky využívali kalendáre z bavlnárskych závodov,
- ako vyzdobili ulice Levíc počas jarmoku,
- niektoré veci kúpil, iné našiel na nezvyčajných miestach,
- čo považuje za negatíva minulého režimu,
- kde si môže verejnosť pozrieť časť z obsiahlej zbierky vysokoškoláka z Levíc.
K sviatočnému obedu si sadali za jedálenský stôl, kávu potom popíjali pri konferenčnom stolíku. Vyšívaná dečka a váza so sušenými kvetmi nemohla chýbať.
Červené kreslo bolo v 70. rokoch dizajnérskym hitom. Na tzv. škrupinu, ako ho nazývali, sa používal plast potiahnutý látkou. Tradičné drevo zapadalo za zenit, vytláčal ho módny plast. Táto novinka si našla uplatnenie v mnohých segmentoch domácnosti, okrem nábytku napríklad aj pri výrobe malých spotrebičov.
Levičanovi sa podarilo zadovážiť červený plastový televízor, umelohmotnú stolovú lampu, vysávač či fén značky ETA.
Socialistickí inovátori išli ďalej a prišli aj s náhradou za drahý krištáľ. Lacnejšia verzia poslúžila napríklad na výrobu lustrov.
Záľubu odštartoval preukaz SZM
„Spočiatku to bolo pre mojich rodičov niečo nové, nepochopené, pýtali sa, prečo toto. Postupne si zvykli a prispeli mi aj do zbierky,“ spomína s úsmevom 22-ročný študent. Ukazuje na sklenenú misu a kresbu stredočeského Mělníka, kde mal starý otec rodinu.
Za svoj prvý zbierkový predmet ale považuje preukaz Socialistického zväzu mládeže.