KOMÁRNO, LEVICE. Nápadne pripomína našu domácu včelu, je ale väčšia a čierno sfarbená.
Vedci očakávali príchod sršňa ázijského, ktorý je v Európe už 20 rokov. Predpokladajú, že sa tu objaví do konca roka.
Na Slovensku ale potvrdili včelu, ktorá je rovnako z Ázie. Identifikovali ju pred mesiacom na západe Slovenska. Odborníci zisťujú, kde inde čalúnnicu, latinsky Megachile sculpturalis, už ľudia videli.
„Keďže je to nový druh pre našu faunu a zároveň je nepôvodný, máme isté obavy, aké škody môže spôsobiť,“ odôvodnil záujem Marek Semelbauer z Ústavu zoológie Slovenskej akadémie vied.
Na začiatok chcú mapovať, kde sa táto invázna včela u nás vyskytuje a ako rýchlo sa šíri. Ľudí vyzývajú, aby im posielali fotky s uvedením lokality.
Ľudia si ju mýlia
„Je to veľké samotárska včela s veľkosťou okolo dva centimetre, je čierna, s hnedo chlpatou hruďou a tmavo tieňovanými krídlami,“ opisuje vedecký pracovník Marek Semelbauer.
Ďalej sa dočítate aj:
- akou cestou sa čalúnnica dostala do Európy,
- aké je jej správanie voči našim domácim včelám,
- na ktorých miestach sa môže vyskytovať,
- prečo je potrebné sledovať jej výskyt.
Nový invázny druh včely objavil spolu s kolegom Adriánom Purkartom z Katedry zoológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave len nedávno na západe krajiny.

„Prvýkrát bola identifikovaná na Slovensku v Bratislave a na Veľkom Léli pri Komárne v júli tohto roka, presne 22. júla. Po zverejnení nám prišli aj skoršie nálezy a ďalšie možno pribudnú,“ nádeja sa.
Veľký Lél je ostrov vytvorený Dunajom, je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy so vzácnym ekosystémom.
Na sociálnej sieti preto zverejnili výzvu. Od začiatku augusta im ľudia posielajú fotografie aj videá z rôznych častí Slovenska.

Aj keď je čalúnnica podľa neho v našej prírode nepomýliteľná, ľudia si ju môžu zameniť. Kvôli tmavému zafarbeniu najčastejšie s drevárom fialovým, ten je ale celý čierny a väčší, dosahuje až tri centimetre, pri konci tykadiel má oranžové články. Mýlia si ju tiež s včelou medonosnou, pestricou či sršňom. Preto je dôležité spraviť fotografiu.
„Zatiaľ je známa z Bratislavy, Pezinka a Veľkého Lélu pri Komárne. Dúfame, že nám ľudia budú zasielať svoje pozorovania a získame tak presnejšie znalosti o jej rozšírení,“ hovorí.

Spozorovať ju možno na rôznych kvetoch alebo v blízkosti hmyzích hotelov.
Doma je v Ázii
Čalúnnica pochádza z Ázie, domovskými krajinami sú Taiwan, Čína, Japonsko, Kórea.