ŠAHY. Žihadlovku obrovskú čiernohlavú našli v časti Tabáň v Šahách. Na Tabánskej ulici ju identifikoval pracovník Štátnej ochrany prírody. Informovalo o tom Mesto Šahy 29. mája na sociálnej sieti.
Podľa ochranárov nie je nebezpečná. Ide o ohrozený druh, preto je chránená. Jej spoločenská hodnota je 200 eur.
Veľmi často je mylne považovaná za sršňa ázijského.
„S klimatickými zmenami sa v našom regióne objavujú doteraz neobvyklé druhy hmyzu. Žihadlovka obrovská je väčšia ako sršeň, ale človeka neohrozuje,“ uviedlo mesto.
Jej výskyt bol opakovane zaznamenaný v roku 2013 v Kamenici nad Hronom. V biomonitoringu ŠOP SR sú o tom tri záznamy, všetky z júna 2013.
Vlani v máji si ju v Nových Zámkoch pomýlili so sršňom ázijským a zavolali hasičov. V skutočnosti je od neho väčšia, ide o najväčšieho blanokrídlovca v Európe.
„Žihadlovka obrovská je obyvateľom Levíc už oddávna. Prvý nález z Levíc pochádza z roku 1988. V súčasnosti je v Leviciach pomerne bežným druhom, ktorý sa tu objavuje na prelome mája a júna každý rok," hovorí Vladimír Smetana, entomológ Tekovského múzea v Leviciach.
Často vo veľkom počte lietajú samce okolo kmeňov a pňov stromov a hľadajú samice, ktoré sa liahnu o pár dní neskoršie. Žihadlovka v súčasnosti rozširuje svoj areál, známe sú nálezy z južného úpätia Štiavnických vrchov.

„Niekoľko rokoch ich pozorujem aj na Záhorí. Je to druh, ktorý pravdepodobne expanduje. Hranica jeho výskytu je pohyblivá. Najlepšie podmienky však má na juhu Európy," vysvetlil zoológ Marek Semelbauer zo Slovenskej akadémie vied pre MY Nové Zámky.
Žihadlovka obrovská je čierno sfarbená so žltými pásikmi alebo škvrnami na brušku. Na rozdiel od bežnej osy, ktorá má dva žlté pásiky na brušku, žihadlovka má pásik iba jeden. Samička môže v rozpätí dosahovať šesť centimetrov.
Dospelé žihadlovky sú pre ostatný hmyz neškodné, živia sa nektárom a peľom. Žijú samotárskym spôsobom, na človeka prirodzene neútočia.
