Tekov to nie je len región vína a husaciny. Lokalita, známa tiež ako Dolné Pohronie, je krajom čilejkárov, moruše čiernej a vody. Ponúka mnohé zákutia hodné návštevy a obdivu.
Na vode, konskom chrbte aj bicykli
Nový Tekov, obec s necelou tisíckou obyvateľov, sa nachádza na pravom brehu dolného Hrona. V minulosti mala pevné miesto na mape dostihov – konali sa tu známe klusácke preteky. Slávny miestny žrebčín je už ale dávno zatvorený.
Spoznať Nový Tekov z konského chrbta sa dá aj dnes. Na miestny ranč prichádzajú milovníci potuliek na koni, ale aj úplní začiatočníci a deti. V jazdeckom areáli sa naučia starať sa o zvieratá, osedlať ich a jazdiť. Ubytovanie je priamo nad stajňami.
Komu viac vyhovujú kolesá, využiť môže miestny cyklochodník. Vybavený je prírodným detským ihriskom v tieni stromov, lavičkami a oddychovými altánkami. Určený je aj pre začínajúcich inline korčuliarov a tiež cyklistov. Obec je zastávkou regionálnej cyklotrasy, ktorá je jednou z najstarších v Levickom okrese. Na 25 kilometroch kopíruje rieku Hron. Spája viacero dolnohronských obcí, vedie zo susedného Starého Tekova do Jura nad Hronom.
Ďalšou možnosťou, ako spoznať okolitú takmer rovinatú krajinu, je z hladiny Hrona. V obci je požičovňa lodí, záujemcom poskytujú aj kajakárske kurzy a organizujú spoločné splavy.
V roku 2020 tu otvorili pamätnú izbu. V budove z tridsiatych rokov bola kedysi škola – jednotriedka, v rokoch 1938 až 1945 tam sídlila colnica. V expozícii sú drevené sochy životnej veľkosti spájané s minulosťou – mnícha, vtáčkara, rybára, remeselníka, džokeja. Socha dievčatka v kroji pri starej školskej lavici vznikla podľa dobovej fotografie. Výstava je nielen na pozeranie, ale aj na chytanie. Keď sem prídu deti, môžu si sadnúť na koč alebo na drevené stoličky v jazdeckom štýle.

Do lesa sa ponoríte len kúsok od námestia
V Leviciach je jediná lesná škola na Slovensku. Nerozdávajú sa tam známky, ani sa neučí. Vedomosti, ktoré prevažne malí návštevníci získajú, nadobudnú zábavnou formou.
Napríklad o strome predkov, čo je vlastne informačná tabuľa o majiteľoch lesov regiónu Levice od 12. storočia až po súčasnosť.
Lesnú školu v Leviciach otvorili 1. júna 2021 len pár minút pešej chôdze od hlavného námestia. Už na nádvorí sa deti zabavia na ihrisku, lanovej pyramíde či určovaním času na slnečných hodinách. Rastliny spoznávajú na zelenom chodníku a v miniarboréte, ktorý mapuje štyri lesné pásma.
„Vysadené sú tu reprezentatívne druhy rastlín, ktoré sú typické nielen pre lesy v okolí Levíc,“ hovorí vedúca školy Slávka Pavolová.
Areál obohacuje altánok, pocitový chodník a plocha na pílenie dreva, čo si s obľubou deti skúšajú.
„Možno najatraktívnejšia je diorámová miestnosť, ktorá umožňuje spoznávať zver, jej autentické životné prostredie pomocou dermoplastických preparátov s popisom a zvukmi,“ ozrejmuje priestor na prvom podlaží.
Kresliareň s maliarskymi stojanmi je prispôsobená aj na výučbu pre umelecké školy. Využívaná je v nej laserová strelnica. Tvorivá dielňa vybavená stolárskymi ponkami umožňuje prácu s prírodným materiálom.
Na poschodí objektu, ktorý je nezvyčajný už na prvý pohľad, sa nachádza poznávacia miestnosť. Obsahuje rôzne zbierky živej aj neživej prírody. V konferenčnej miestnosti deti používajú mikroskopy, ďalekohľady, astronomický teleskop.
Lesná škola ponúka niekoľko okruhov programov, ako je práca s prírodným materiálom, vnímanie lesa zmyslami, program od semienka po nový začiatok, lesné živočíchy, zdravie z lesa, zo života včiel. Najnovšie k nim pribudla úniková hra, podobná zábava ako je v escape room, s názvom Štvorkolky do hory nepatria!
Unikátnu školu od jej otvorenia navštívilo vyše 13-tisíc záujemcov všetkých vekových kategórií z rôznych krajín Európy.
Otvorená je celoročne v pracovných dňoch. Ako vedúca prízvukovala, dôležité je objednať sa minimálne týždeň vopred, minimálne 15 osôb na jeden vstup. V prípade individuálnych rezervácií je potrebné sa skontaktovať s vedením lesnej školy.
Cieľom tohto originálneho projektu je priniesť les medzi ľudí a zároveň ponúknuť doplnkové vzdelávanie pre všetkých záujemcov.

V okolí Levíc je toho viac
Milovníci kultúrnych pamiatok si môžu spraviť výlet na Levický hrad, ktorý leží na skalnatom výbežku neďaleko centra mesta. Z pôvodne gotického hradu dnes ostali len ruiny, no zachovala sa gotická kruhová bašta, v ktorej je čajovňa s pekným výhľadom na hrad.
V objekte dolného kaštieľa sa nachádza Tekovské múzeum, kde sú rôzne národopisné zbierky z oblasti Tekova, ale aj dokumentácia vývinu prírody a spoločnosti až po súčasnosť.
Neďaleko hradu sa nachádza židovská synagóga, ktorá je dnes kultúrnou pamiatkou. V interiéri možno obdivovať bohatú sakrálnu výzdobu.
Obľúbeným miesto na oddych sú levické rybníky. Je to chránený areál na kraji mesta bohatý na botanické a zoologické prvky. V areáli sú aj informačné tabule plné zaujímavých informácií.
Neďaleko Levíc je travertínový vrch Vápnik, na ktorom stojí pamätník Šiklóš, ktorý je zároveň aj deväťmetrovou rozhľadňou. Na vyhliadkovú plošinu treba zdolať 41 schodov a naskytá sa odtiaľ výhľad na Levice a okolie. V blízkosti je aj prístrešok či ohnisko s lavicami.
Slovenským unikátom sú skalné obydlia v Brhlovciach vytesané do tufu, desať kilometrov od Levíc. V minulosti tieto obydlia chránili ľudí pred Turkami, neskôr fungovali ako domy pre chudobných. Niektoré sú dodnes obývané.
